Kişer Pari Mama Kadınlar Savaşı Reddediyor pdf – Yandex indir

tarafından
4
Kişer Pari Mama  Kadınlar Savaşı Reddediyor pdf – Yandex indir

Bu çalışmada yer alan Vicdani retçi kadınların hiçbiri destan yazmadı, kahraman değiller. Her biri omuzlarına yüklenen ‘görev’ ve ‘sorumlulukların’ ağırlığını retleriyle bir parça hafifleten ve kendi gerçeklerini anlatan kadınlar. Anneliğin kutsal görevlerinin dayatıldığı ve anne olması, oğlan doğurması, doğurduğu oğlanı vakti gelince askere yollaması ve geri dönmediğinde ‘vatan sağ olsun, bir oğlum daha var o da feda olsun’ diyerek yüreğine taş basması beklenen kadınlar. Okuyorsa okulunu bitirip bir meslek sahibi olup evini yuvasını kurması beklenen kadınlar, okumuyorsa tez elden evlenmesi gerek kadınlar. Kadın ruhu taşısa da acımasızca erkeklik dayatılan, aşağılanan trans kadınlar… Zorunlu askerliği sırasında ‘kaza’ kurşunu ile giden Sevag’ın annesi Ani Balıkçı’nın sesini duyan kadınlar…

Sevag’ın son sözüydü annesine, telefonun bir ucunda ana diliyle söylediği “Kişer pari mama”…

Ermenice ‘iyi geceler anne’ anlamına gelen “Kişer pari mama”, Sevag ve annesinin hikayesiyle bütünleşiyor artık. Askerliğin zorunlu olmadığı, ölmenin ve öldürmenin kutsanmadığı, anlatılacaksa bir destan; içinde kuşların, kedilerin, ağaçların, çocukların ve ölmeyen, öldürmeyen insanların olduğu bir destan olsun. Ve bu coğrafyada çocukların ölüme değil yarın yeni bir güne uyanmak üzere uykuya giderken annelerine selamı olsun Sevag’ın son sözü:

“KİŞER PARİ MAMA…”
 

Kişer Pari Mama
Kadınlar Savaşı Reddediyor isimli 162 sayfadan oluşan kitap ; Atlas Arslan tarafından yazılmış ve HAYALCİ HÜCRE YAYIN yayınevinin 25.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Çıkmaz Sokak pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Çıkmaz Sokak indir, Çıkmaz Sokak oku ve Çıkmaz Sokak pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kişer Pari Mama Kadınlar Savaşı Reddediyor pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.