Kent Selleri Yönetim ve Kontrol Rehberi pdf – Yandex indir

tarafından
8
Kent Selleri  Yönetim ve Kontrol Rehberi pdf – Yandex indir

Kent yaşamında, sel gibi afetlerin birçoğunun olumsuz etkiler bıraktığı ve bu etkilerin kesinlikle önümüzdeki yıllarda daha da kötüleşeceği tahmin edilmektedir. Bu nedenle, gelişen ve gelişmekte olan tüm ülkelerde küresel iklim değişikliğine ve bunun sosyo-ekonomik sonuçlarına uyum sağlamaya ihtiyaç vardır. Gelecekteki doğal değişimlerin belirsizlikleri karşısında dahi müdahale edilebilecek prosedürler tasarlanmalıdır. Uyarlamalar, doğal ve beşeri sistemlerin iklim değişikliğinin mevcut ve gelecekteki etkilerine karşı direnci artırmayı amaçlamalıdır. Bu çalışmada hazırlanan ve yerel makamlara sunulan kent selleri kontrol listesi, bu konudaki çalışmaların ilk versiyonudur. Hazırlanmış olan bu kontrol listesi, yerel yönetimlere ve onlara mühendislik hizmeti sunanlara, sürdürülebilir sel yönetimi eylemlerinin temel adımlarını ve metodolojilerini ana hatlarıyla ve sırasıyla yürütmek için bir rehberlik sağlar.

Halkın can ve mal güvenliğini sağlamak için sel yönetimi çalışmalarını yapmak ve/veya yaptırtmak öncelikle yerel yönetimlerin sorumluluğundadır. Yerel yönetimler zaten uzun yıllardır sel çalışmaları yürütmektedir. Bu kontrol listesinin, yerel uzmanlığın yerini tümüyle alması mümkün değildir. Bu yüzden daha çok sel riskini yönetmek için sürdürülebilir eylemler belirleme rolünde ve gerektiğinde önlemlerin önceliklendirilmesi için yerel makamlara destek vermeyi amaçlamaktadır.

Özetle bu kitaptaki bilgiler ve kontrol listesi yeni bilgiler mevcut olduğunda ve yerel makamların geri bildirimleriyle güncellenecek olan canlı bir belgedir. Bu belge ayrıntılı bir teknik şartname olarak tasarlanmamıştır. Bir sel çalışması yaptırırken yerel yetkililerin dikkate alması gerekenleri ve yeni uygulamaları vurgulamayı amaçlamaktadır.
 
 

Kent Selleri
Yönetim ve Kontrol Rehberi isimli 374 sayfadan oluşan kitap ; Mikdat Kadıoğlu tarafından yazılmış ve MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ KÜLTÜR YAYINLARI yayınevinin 12.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Kent Selleri Yönetim ve Kontrol Rehberi pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.