Kemal Tahir ve “Türkiye Defteri” pdf – Yandex indir

tarafından
5
Kemal Tahir ve “Türkiye Defteri” pdf – Yandex indir

Kemal Tahir, yazdığı romanları ve yazı ve konuşmalarında dile getirdiği fikirleriyle Türk edebiyatında ve Türk düşünce hayatında özel bir yer teşkil eder. Eserleri ve fikirlerinin yanında, etkilediği insanlar, tartışmaya açtığı konular, düşünülmeyeni düşünmesi ve daima en doğrusunu araştırması da onu bu konumda diğer yazarlardan ve aydınlardan ayırır.
Yayın hayatına 1971’de başlayan, düşünür ve aydınları bir hesaplaşmaya davet eden Türkiye Defteri dergisi çevresi ile kurduğu ilişki, ve derginin, ölümünün birinci yılında çıkardığı “Kemal Tahir Özel Sayısı” da Kemal Tahir’in bulunduğu bu yeri göstermesi açısından önemlidir. Zira derginin kurucuları Naci Çelik, Taylan Altuğ ve Hulki Aktunç, ölümüne kadar Kemal Tahir ile fikir alışverişinde bulunmuş ve yazarın düşüncelerini desteklemiş genç yazarlardır.
Elinizdeki çalışma, bu üç genç yazarın, çıkardıkları dergi aracılığıyla Kemal Tahir’in romancılığı ve düşüncesi arasındaki ilişkinin ayrılmazlığına yaptıkları vurgu ve Kemal Tahir’in ölümüyle ardında bıraktığı mirası tekrar düşünmeye çağırmaları bakımından büyük önem taşımaktadır.
Türkiye Defteri dergisinin “Kemal Tahir Özel Sayısı”nı ve bu sayıyı destekleyen ilgili yazıları içeren Kemal Tahir ve “Türkiye Defteri”, bu yeni edisyonla, dergi yazarlarının Kemal Tahir mirası adına yaptıkları tanıklık çağrısını, yazarın ölümünün 50. yılında tekrarlıyor.
 

Kemal Tahir ve “Türkiye Defteri” isimli 232 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve KETEBE YAYINEVİ yayınevinin 08.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Kemal Tahir ve “Türkiye Defteri” pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.