Kanun ve Şeyh Osmanlı Toplumunda Sûfîlerin İdare ve Mahkemeyle İmtihanı pdf – Yandex indir

tarafından
9
Kanun ve Şeyh  Osmanlı Toplumunda Sûfîlerin İdare ve Mahkemeyle İmtihanı pdf – Yandex indir

– Tarikat şeyhlerinin işlediği ya da karıştığı suçlar ve aldıkları cezaların mahiyeti nedir?
– Meşâyih (şeyhler) hüküm giydikleri idam, kürek, tomruğa vurmak, hapis, kalebentlik, sürgün, görevden uzaklaştırma, tevbihât (azarlama ve paylama), tenbihât (nasihat) vb. cezaî müeyyidelere hangi suçlar nedeniyle çarptırılmıştır?
– Meşâyihin işlediği suçlarda müritler, muhipler ve ihvan başta olmak üzere toplum ve yöneticiler üzerinde sağladıkları nüfuzun idari ve adli kovuşturma, muhakeme ve ceza infaz süreçleri üzerinde etkisi olmuş mudur?
– Devletin şeyhlerin-sûfîlerin karıştıkları hukuki ve adli sorunların çözümünde izlediği politikalar nelerdir?
-Şeyhler-sûfîler çarptırıldığı cezaî müeyyidelerden hangi kaçış politikalarıyla kurtulmaya çalışmıştır?
-Manevi gücünü velayet inancından, meşâyih silsilesinden ve batıni geleneklerden alan, zahiri potansiyelini toplum, saray, bürokrasi, asker ve esnaf arasında bir çekim merkezine dönüştüğü ölçüde sosyo-politik bir kuvveye dönüştüren meşâyih, sûfîler arasındaki anlaşmazlıklarda ne derece arabulucu, karar verici, problem çözücü bir merci olarak görülmüştür?

Elinizdeki çalışma bu ve buna benzer soruları tartışmak ve cevaplar bulmak amacıyla hazırlanmıştır.
 

Kanun ve Şeyh
Osmanlı Toplumunda Sûfîlerin İdare ve Mahkemeyle İmtihanı isimli 351 sayfadan oluşan kitap ; Zekeriya Işık tarafından yazılmış ve ÇİZGİ KİTABEVİ yayınevinin 09.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Eğitim, Öğretim ve Öğretmen / Atatürk’ün Yorumuyla Atatürkçülük 5 pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Eğitim, Öğretim ve Öğretmen / Atatürk’ün Yorumuyla Atatürkçülük 5 indir ve Öğretim ve Öğretmen / Atatürk’ün Yorumuyla Atatürkçülük 5 oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Kanun ve Şeyh Osmanlı Toplumunda Sûfîlerin İdare ve Mahkemeyle İmtihanı pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.