İttihat ve Terakki’ye Açık Mektuplar Türkiye Nasıl Kurtarılabilir? ve İzahlar pdf – Yandex indir

tarafından
16
İttihat ve Terakki’ye Açık Mektuplar  Türkiye Nasıl Kurtarılabilir? ve İzahlar pdf – Yandex indir

Prens Sabahaddin, II. Meşrutiyet devrinde fikir ve aksiyon adamı olarak ön planda yer aldı. O, Osmanlı Devleti’nde radikal fikrî arayışların gündeme geldiği bir sırada İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin jakoben tavırlarına maruz kalan ve bu tavırlara karşı çıkan bir Osmanlı aydını olarak tanındı, bilindi.

Osmanlı toplumunun ihtiyaçlarına uygun olabilecek nitelikte bir reform programını geliştirmeye çalışan Prens Sabahaddin, fikir yönünden sosyal hayatta Özel Teşebbüs’ü, devlet yönetiminde ise Adem-i Merkeziyet fikrini benimsedi. Özel Teşebbüs düşüncesi onu, ilk Osmanlı liberallerinden biri durumuna getirdi. O’na göre Osmanlı toplumunun kurtuluşu Ferdiyetçiliğin geliştirilmesine bağlı idi. Bu sebeple, Osmanlı ülkesinde siyasî reformlardan önce, sosyal reformlara ihtiyaç vardı.

Durkhaim Sosyolojisi’nin Ziya Gökalp tarafından İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin fikir organı haline getirilmesi ve bu cemiyetin olumsuz yaklaşımları, O’nun büyük ölçüde ihmal edilmesine, hatta unutulmasına yol açtı.
 

İttihat ve Terakki’ye Açık Mektuplar
Türkiye Nasıl Kurtarılabilir? ve İzahlar isimli 336 sayfadan oluşan kitap ; Prens Sabahattin tarafından yazılmış ve DBY YAYINLARI yayınevinin 12.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Macar Belgelerinin İzinden Osmanlı Macaristanı'ndaki İdari ve Beşeri Dönüşümler pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Macar Belgelerinin İzinden Osmanlı Macaristanı'ndaki İdari ve Beşeri Dönüşümler indir, Macar Belgelerinin İzinden Osmanlı Macaristanı'ndaki İdari ve Beşeri Dönüşümler oku ve Macar Belgelerinin İzinden Osmanlı Macaristanı'ndaki İdari ve Beşeri Dönüşümler pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İttihat ve Terakki’ye Açık Mektuplar Türkiye Nasıl Kurtarılabilir? ve İzahlar pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.