İstanbul’un Müzik Okulları II. Meşrutiyet ve Şehrin Müzik Hayatındaki Değişimler pdf – Yandex indir

tarafından
7
İstanbul’un Müzik Okulları  II. Meşrutiyet ve Şehrin Müzik Hayatındaki Değişimler pdf – Yandex indir

Ondokuzuncu yüzyıl İstanbul’unun yerleşik şehir kültürü içerisinde müziğin konumu bugünkünden şüphesiz çok farklıydı. Müziğin sadâsı ev meclislerinde, kahvehanelerde, tekkelerde ve mesire yerlerinde duyulurdu. Bu meclislerde söyleyen ve dinleyen arasındaki sınırlar henüz yeterince belirgin değildi. Müzik, İstanbul’un şehir kültürünü oluşturan unsurlardan birisiydi ve bir meslekten ziyade toplumun geniş kesimlerince benimsenen amatör bir uğraştı.

II. Meşrutiyet’in etkisi şehrin müzik hayatında da hissedildi. İstanbul bürokrasisinin yeniden yapılanması sonucu kadro dışına çıkarılan musikişinas memurlar, şehrin ilk müzik okullarının kurucuları arasındaydılar. Müzik icracılığının ve eğitmenliğinin bir mesleğe dönüşmesinde müzik okulları önemli bir paya sahip olacaktı.

II. Meşrutiyet’in siyasi ve toplumsal sonuçlarına yönelik hayli zengin bir literatür olsa da, meseleyi şehrin müzik hayatına etkileri açısından değerlendiren çalışmalara sahip değiliz. Müzik okullarının sosyal tarihi üzerine eğilen bu kitap, söz konusu boşluğa yönelik bir farkındalık oluşturma gayretiyle kaleme alınmıştır.
 

İstanbul’un Müzik Okulları
II. Meşrutiyet ve Şehrin Müzik Hayatındaki Değişimler isimli 192 sayfadan oluşan kitap ; Onur Öner tarafından yazılmış ve DOĞU KİTABEVİ yayınevinin 23.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bağlama Düzeni Bağlama Metodu- Kısa Sap pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Bağlama Düzeni Bağlama Metodu- Kısa Sap indir, Bağlama Düzeni Bağlama Metodu- Kısa Sap oku ve Bağlama Düzeni Bağlama Metodu- Kısa Sap pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İstanbul’un Müzik Okulları II. Meşrutiyet ve Şehrin Müzik Hayatındaki Değişimler pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.