İslamcılık Araştırmalarında Yeni Bakışlar pdf – Yandex indir

tarafından
7
İslamcılık Araştırmalarında Yeni Bakışlar pdf – Yandex indir

Türkiye siyasal ve düşünsel hayatının en canlı alanlarından birini teşkil eden İslamcılık düşüncesi tabana yayılmış, farklı formlara sahip bir fikriyat olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer ideolojilerle çatışma ya da uzlaşma bağlamında dahi olsa sürekli halde iletişim halinde olmuş ve tam bu nedenle Türkiye tarihinde siyasal alana hapsedilmeyecek genişlikte bir zemin açmıştır. İslamcılığın kendi dönemini kurma, yönetme ve yönlendirme çabası, pratiğini sürdürdüğü “şimdi” ile irtibatlıdır.
Şimdilik iddiası İslamcı düşünceyi tarihsel bir vaka olmaktan çıkararak toplumsal bir tez olarak sunulmasına imkan tanımaktadır. Bu tez, İslamcı düşünceyi siyasal bir deneyimden kültür dünyasına, kitlenin gündelik hayatını belirleyen konumdan düşün dünyasının şekillenmesine kadar geniş bir yelpazede değerlendirmeye ihtiyaç duymaktadır.
İslamcı düşüncenin tarihsel deneyimi ve bugüne aktarımı üzerine çok sayıda çalışma yapılmış olsa da teorik zeminde değerlendirilecek metinlerin azlığı dikkat çekmektedir. Bu kitapta, alanda çalışan isimler tarafından hazırlanmış, birbirini destekleyen ve/veya şerh eden, teorik tartışma yürüten altı başlık bulunmaktadır.
İslamcı düşüncenin son zamanlarda öne çıkan tartışmalı meseleleri üzerine güncel literatürü takip eden bu altı başlığın çalışmalara katkı sunması ve yeni tartışmalar açması hedeflenmektedir.
 

İslamcılık Araştırmalarında Yeni Bakışlar isimli 210 sayfadan oluşan kitap ; Kolektif tarafından yazılmış ve İLEM yayınevinin 21.04.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan İslam Hukuk Tarihinde Selefi Söylem Hanbeli Mezhebi pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde İslam Hukuk Tarihinde Selefi Söylem Hanbeli Mezhebi indir, İslam Hukuk Tarihinde Selefi Söylem Hanbeli Mezhebi oku ve İslam Hukuk Tarihinde Selefi Söylem Hanbeli Mezhebi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İslamcılık Araştırmalarında Yeni Bakışlar pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.