İslam ve Osmanlı Tıbbına Giriş Temel Konular – Önemli – Şahsiyetler- Mizaçlar – Şifalı Bitkiler pdf – Yandex indir

tarafından
6
İslam ve Osmanlı Tıbbına Giriş  Temel Konular – Önemli – Şahsiyetler- Mizaçlar – Şifalı Bitkiler pdf – Yandex indir

İnsanoğlunun dünyadaki huzur ve mutluluğunu sağlayan en büyük etkenlerden biri sağlıklı yaşamdır. Günümüzde bunu sağlamak için hem devletler hem bireyler büyük paralar harcamaktadır. Sağlıklı yaşam için modern tıbbın yanında dünyada olduğu gibi ülkemizde de alternatif yaklaşımlar ilgi görmeye ve yayılmaya başlamıştır.

Bu eser asırlarca insanlığın tedavi olduğu bir sağlık sistemi olan İslam ve Osmanlı tıbbı hakkında giriş mahiyetinde bilgiler vermek için İbn Sina, Ebu Bekir Razî, Ebu Zeyd Belhî, Davud Antakî, Abdüllatif Bağdadî, Eşref b. Muhammed gibi meşhur tabiplere ait olan temel kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. İslam ve Osmanlı tıbbının temel konuları, beden ve ruh sağlığının korunması, vücudun doğal sıcaklık ve nemini koruyarak bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar, mizaçlar, Tıbb-ı Nebevî, İslam ve Osmanlı tıbbında öne çıkan meşhur tabipler gibi konulara ilave olarak kadim tıbbın en önemli kitaplarından biri olan Dâvud Antâkî’nin kısaca “Tezkire” olarak bilinen kitabından günlük gıdalar kuruyemişler, şifalı baharatlar ve bitkiler seçilip tercüme edilerek esere eklenmiştir.
 
Eserde geleneksel tıbbın dayandığı temel esaslarla birlikte kabızlık gibi insanların çok sık karşılaştığı bazı sorunlar için kolayca uygulanacak perhizler ve genellikle günlük hayatta kullanılan besinler, baharatlar ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla yapılan kürler de bulunmaktadır.
Eser şifalı bitkiler, mizaçlar, hıltlar gibi geleneksel tıbbın temel konuları yanında bazı pratik bilgiler de ihtiva etmesiyle sağlıklı yaşamın değerini bilenler için başucu kaynağı olacaktır.
 

İslam ve Osmanlı Tıbbına Giriş
Temel Konular – Önemli – Şahsiyetler- Mizaçlar – Şifalı Bitkiler isimli 320 sayfadan oluşan kitap ; Muhammet Uysal tarafından yazılmış ve ENDÜLÜS KİTAP yayınevinin 26.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

İslam ve Osmanlı Tıbbına Giriş Temel Konular – Önemli – Şahsiyetler- Mizaçlar – Şifalı Bitkiler pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.