İrlandalı İsyancı James Connolly pdf – Yandex indir

tarafından
17
İrlandalı İsyancı James Connolly pdf – Yandex indir

12 Mayıs 1916 tarihinde, İrlanda’daki Paskalya Ayaklanması’na önderlik ettiği için kurşuna dizilerek idam edilen James Connolly, yaşadığı dönemin en önemli işçi önderlerindendi. 1868’de, İskoçya’da İrlandalı göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, yetişkin ömrünün çoğunu İskoçya, İrlanda ve ABD’de sendikalar ve sosyalist örgütler içinde faaliyet yürüterek geçirmişti. Sadece birkaç yıl okula gitmiş olmasına rağmen kalemi kuvvetli bir yazar olarak öne çıkmış, sosyalizmin önde gelen kuramcılarından biri olmuştu. İskoçya’da Sosyalist, ABD’de Arp, İrlanda’da da İşçilerin Cumhuriyeti gibi gazetelerin kuruluşunda yer almış, bu yayınların editörlüğünü yapmıştı. Bir işçi örgütçüsü olarak doğrudan eylemin, işçilerin geniş çaplı birliğinin ve emeğin özgürleşmesinin önemini daima vurgulamıştı. Kuramsal düzlemde ise ülkesinin siyasal bağımsızlığının ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkün olabileceği fikrinin kararlı bir savunucusuydu.
 
Kimilerine göre Connolly, sömürgeler coğrafyasından çıkan ilk devrimci kuramcılardandır; yüzyılları aşan anti-emperyalist çerçeveyi ilk geliştirenler arasındadır. Che Guevara’nın eylemciliğinin de Frantz Fanon’un yazılarının da çok öncesinde Connolly, emperyalizmin gücünü parçalayacak ve kapitalizm kâbusuna son verecek bir dayanışma imkânının taslağını oluşturmuştur. Elinizdeki bu kitapçık, onun yaşamını ilk kez çizgiye dökmektedir.  
 

İrlandalı İsyancı James Connolly isimli 48 sayfadan oluşan kitap ; Tom Keough tarafından yazılmış ve PATİKA KİTAP yayınevinin 08.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Sevginin Direnci pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Sevginin Direnci indir, Sevginin Direnci oku ve Sevginin Direnci pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İrlandalı İsyancı James Connolly pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.