İnisiyasyon, Âyinler, Gizli Cemiyetler pdf – Yandex indir

tarafından
10
İnisiyasyon, Âyinler, Gizli Cemiyetler pdf – Yandex indir

İnisiyasyon kavramı bireyin gelişimi için, doğaüstü varlıklardan ruhsal tesir’i alıp aktarabilen bir üstadın sürekli kontrolü altında, bir düzen ve disiplin içinde, sınavlara dayalı tarzda, yöntemli bir eğitim şekli olarak tanımlanır. İnisiyasyon Latince “bir yere girme, iştirak etme, kabul edilme, başlama” anlamındaki “initium” sözcüğünden gelir. İnisiyasyon ile genellikle inisiye olacak öznenin dinsel ve sosyal statüsünü kökten değiştirmeyi amaçlayan sözlü öğreti ve âyinlerin tümü anlaşılır. Felsefi terimle söylenecek olursa, inisiyasyon varoluşsal düzenin ontolojik bir dönüşümüne denk gelir. Bu sınavların sonunda inisiyasyona aday kişi, önceki durumuna göre bambaşka bir varoluşa sahip olur. Bu sayede o, yetişkinlerin kurumlarını, tekniklerini, davranışlarını, ayrıca kabilenin kutsal mitlerini ve geleneklerini, tanrıların adını ve bunların eserlerinin hikâyesini, özellikle de zamanın kökeninde kurulduğu şekliyle kabile ile doğaüstü Varlıkların kutsal mitlerini ve geleneklerini öğrenir.
 
Farklı inisiyasyon türlerini açığa çıkarmak için Mircea Eliade sırasıyla geleneksel toplumlarda erinlik âyinlerini, gizli cemiyetlere giriş törenlerini, askerî ve şamanik inisiyasyonlarını, YunanDoğu gizemlerini, Hıristiyan Avrupa’da inisiyatik motiflerin kalıntılarını ve son olarak da bazı inisiyatik motifler ile edebî temalar arasındaki ilişkiyi ele alır.
 

İnisiyasyon, Âyinler, Gizli Cemiyetler isimli 252 sayfadan oluşan kitap ; Mircea Eliade tarafından yazılmış ve DOĞU BATI YAYINLARI yayınevinin 09.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Arnavut Kültürünün Renkleri pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Arnavut Kültürünün Renkleri indir, Arnavut Kültürünün Renkleri oku ve Arnavut Kültürünün Renkleri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İnisiyasyon, Âyinler, Gizli Cemiyetler pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.