İman ve Zihniyet pdf – Yandex indir

tarafından
7
İman ve Zihniyet pdf – Yandex indir

Bir iki yazı müstesna bu kitaptaki yazıların tamamı gelenek, modernlik vb konular olarak kendini devam ettiren büyük bir sorunsalın izlerini taşıyor. Modernite ve Gelenek veya Eski ve Yeni şeklinde hayatımızı ikiye bölen bu olgu, bu büyük bölünme; son tahlilde kendiliğin yarılması anlamına gelen büyük bir kırılmayı da beraberinde getiren bir süreç.

Öyle bir süreç ki, Geleneğin damgalı sözleri olan tikel ve tümellerin, Aydınlanma’nın deney ve gözlemleriyle geçersiz kılındığı bir süreç bu. Fakat Gelenek ve onun dünyası da kendini bilincin erişimine kapalı diğer yarımız olan bilinçdışında sürdürmeye devam ediyor.
Varlığımızın bilincin erişimine kapalı bu ikinci yarısı, deneyle sınanmış kelime ve kavramlardan daha çok, imge ve simgelerle arketiplerin büyülü dünyasıdır.

Zihniyet veya aynı şey demek olan iman da işte burada, doğal veya kendiliğinden diyebileceğimiz bu ikinci yarımızla (bilinçdışı), norm olarak bilinen öğrenilmiş ve bilinçli yarımız arasındaki bir yerde, bu ikilemin belirlediği sonsuz bağlamlar zincirinde neşvünema buluyor.

İşte, elinizdeki bu kitap meslekten bir sosyal bilimcinin Gelenek ve Modernite sarkacında şekillenen böylesi bir soruna, zihniyet sorunsalı ve Türk Modernleşme sürecine ilişkin çeşitli konularda yaptığı çalışma ve denemelerle meseleye farklı bir bakış açısı getiriyor.
 

İman ve Zihniyet isimli 400 sayfadan oluşan kitap ; Abdulkadir İlgen tarafından yazılmış ve NET KİTAPLIK YAYINCILIK yayınevinin 03.08.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Hz. Zehra’nın Hayatı pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Hz. Zehra’nın Hayatı indir, Hz. Zehra’nın Hayatı oku ve Hz. Zehra’nın Hayatı pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İman ve Zihniyet pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.