İmam Buharî / Öncülerimiz 4 pdf – Yandex indir

tarafından
5
İmam Buharî / Öncülerimiz 4 pdf – Yandex indir

Şüphesiz hadis ilmi denilince akla ilk gelen isim İmam Buhârî olacaktır. O, yaşadığı dönemden itibaren giderek artan bir ilgiye mazhar olmuş değerli bir İslâm âlimidir. Başyapıtı kabul edilen hadis musannefi el-Câmiu’s-Sahîh onu zirveye taşımıştır diyebiliriz. Onun söz konusu eseri, Resulullah’ın (sas) sahih hadislerini ve sünnetini öğrenme yolunda Müslümanların en önemli bilgi kaynaklarından biri olmuştur. 

İmam Buhârî’nin hayatı hakkında sahip olduğumuz bilgiler sınırlı olmakla birlikte, ilk dönemlerde yaşamış diğer birçok âlimin hayatına göre zengin bir malzemeye sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Bununla birlikte bu malzeme içerisinde onun hakkında nakledilmiş kıssa niteliğinde bazı abartılı hikayelere de rastlamaktayız. Bu durum ona duyulan sevginin bir tezahürü olarak görülebilir. 
İşte, “Öncülerimiz” projesi kapsamında yayımlanan bu çalışmamızın belki en önemli farkı, bu abartılı hikayelere girmeden, Buhârî’nin hayatını, görüşlerini ve eserlerini anlatmaya çalışmaktır. Ayrıca sadece onun ve eserlerinin lehinde değil, aleyhinde söylenilenleri ve bunlara verilen cevapları da ele almaya gayret ettik. 

Şüphesiz Buhârî, Müslümanlar nezdinde sahip olduğu itibarı ile tanınmayı hak eden önemli bir âlimdir. Özellikle yaşadığı dönemin, fikrî tartışmalar bakımından çok zengin olması ve bu dönemin hadis ilminin altın çağı olarak kabul edilmesi de onu ve yaşadığı dönemi tanımanın İslam kültür tarihi açısından önemini bir kat daha artırmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmayı okumakla sadece Buhârî’nin hayatı hakkında bilgi sahibi olmayacak aynı zamanda dönemin birtakım fıkhî ve kelâmî tartışmaları hususunda da temel bazı bilgilere de ulaşacaksınız.
 
 

İmam Buharî / Öncülerimiz 4 isimli 135 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Hüseyin Akgün tarafından yazılmış ve ENSAR NEŞRİYAT yayınevinin 12.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Okumadan Kudüs Kurtarılamaz pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Okumadan Kudüs Kurtarılamaz indir, Okumadan Kudüs Kurtarılamaz oku ve Okumadan Kudüs Kurtarılamaz pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İmam Buharî / Öncülerimiz 4 pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.