II. Abdülhamid Dönemi Matbuat Şahsiyeti Baba Tahir ve Malûmat pdf – Yandex indir

tarafından
10
II. Abdülhamid Dönemi Matbuat Şahsiyeti Baba Tahir ve Malûmat pdf – Yandex indir

II. Abdülhamid Dönemi Matbuat Şahsiyeti Baba Tahir ve Malûmât

Osmanlı matbuatı döneminde şantaj, tehdit ve sahtekârlıkla suçlanan Malûmâtçı Tahir yahut Baba Tahir olarak daha çok bilinen Mehmet Tahir Bey hakkında yapılan ilk müstakil çalışma olan “II. Abdülhamid Dönemi Matbuat Şahsiyeti Baba Tahir ve Malûmât”ın asıl gövdesini ilk defa yayımlanan arşiv belgeleri oluşturmaktadır. Böylelikle çalışmamızda onun hakkında doğrusunu anlatmaya giriştiğimize inanıyoruz.

Mehmet Tahir Bey’in 1881 ile 1912 yılları arasında geçen hayat hikâyesiyle beraber II. Meşrutiyet’in ilanı ile 31 Mart Vakası da farklı açıdan ele alındı.

Taraf tutmadan kaleme aldığımız çalışmada Baba Tahir adı II. Abdülhamid Han ile anıldığından Sultan sıklıkla zikredilmektedir.

Baba Tahir döneminde yaşanılan kimi tartışmalar ile hadiselere ve iddialara farklı bakış açısı getirdiğimiz çalışmada dönemin tarihini bambaşka zaviyeden okuyacağınıza emin olabilirsiniz.

Baba Tahir’in imtiyazındaki Malûmat’ın edebiyatın gelişimine katkı sağladığına şüphe yoktur. Aynı çerçevede Tahir Bey’in kitap yayıncılığı ile çıkarmış olduğu diğer süreli yayınların katkıları yadsınamaz. Tahir Bey’in neşrettiği yayınları bütün olarak değerlendirdiğimizde edebiyatın yanı sıra gazeteciliğin olumlu yönde gelişme göstermesini tetiklediğini söyleyebiliriz.

Mehmet Poyraz
Gazeteci ve Araştırmacı Yazar

Mehmet Poyraz’ın gazetecilik refleksiyle ve objektif bakış açısıyla kaleme aldığı bu eserde, Mehmet Tahir Bey’in (Baba Tahir) vefatından 110 yıl sonra birçok bilgi ortaya çıkarılırken, II. Abdülhamid dönemine de farklı bakış açısıyla yaklaşıldığını söylemek mümkün.
Hayli emek verildiği gözlemlenen ve Mehmet Tahir Bey’in hayat hikâyesinin anlatılmasının yanı sıra temel kaynakçanın devlet arşiv belgelerinden oluşması söz konusu çalışmayı eşsiz kılmakta olup, kıymetli bir eserin daha okuyucuların hizmetine girdiğini ifade edebiliriz.

Doç. Dr. H. Hilal Şahin
Tarihçi/Yazar
 

II. Abdülhamid Dönemi Matbuat Şahsiyeti Baba Tahir ve Malûmat isimli 384 sayfadan oluşan kitap ; Mehmet Poyraz tarafından yazılmış ve KİTAPYURDU DOĞRUDAN YAYINCILIK (KDY) yayınevinin 19.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Dündar Taşer pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Dündar Taşer indir, Dündar Taşer oku ve Dündar Taşer pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

II. Abdülhamid Dönemi Matbuat Şahsiyeti Baba Tahir ve Malûmat pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.