İçel Tarihi I-II pdf – Yandex indir

tarafından
14
İçel Tarihi I-II pdf – Yandex indir

İçel Tarihi, kentimizin yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden Sait Uğur’un 1943 yılında yayınladığı bir kitaptır. Daha sonra da bu konuda çeşitli yayınlar yapılmıştır. Ancak Eski İçel olarak o günün şartlarında yayınlanmış en güzel eserlerden biri olmasına rağmen, yayınlanalı 78 yıl olması sebebiyle kütüphanelerde bile bulmak mümkün olamamaktadır. Araştırmacıların bile ulaşamadığı bu kitap, bırakınız araştırmacıları her hemşerimizin evinde bulunması gereken kaynak bir eserdir.
Bu sebeple “İÇEL-Silifke Kent Hafızasına” kazandırılması önemli bir eksikliği giderecekti. Bu anlayışla yola çıktık ve kitabı yayınlamaya karar verdik. Bu konuda takip edilecek iki yol vardı. Birincisi akademik anlayışla “tıpkıbasımını” yapmaktı. Bu arada parantez içi açıklamalar ve dip notlarla eseri desteklemekti. İkinci yol ise sadeleştirerek basımını sağlamaktı.
Ben bu iki yol arasında uzun süre ikilem yaşadım. Üstat Sait Uğur’un ifadesine dokunmak istemiyorum. Ancak çok uzun cümleler olduğunu görüyorum. Hiçbir kelimesine dokunmak istemiyorum. Fakat baskı hatasından kaynaklanan dâhil eksik ve yanlışlar var. Ayrıca 1928 yılından itibaren alfabe değişikliği ve dilimizi Türkçeleştirme çabalarının ilk yılları olması dolayısıyla imla (yazım) kuralları daha yeni oluşmaya başlamış. Benim amacım kentimiz ve bölgemiz anlamında önemli bir eksikliği giderecek bu kitabın her eve girmesi ve hemşerilerimiz ve meraklıları tarafından bir solukta okunacak bir kitap olması idi.
Kitapta dikkatinizi çekmek istediğim bir husus daha var. Gerek İçel bütün olarak anlatılır iken, gerekse ilçeler tek tek ele alırken aynı olay ve kaynak tekraren kullanılmış. Bunun bir dikkatsizlikten değil; kendi ilçesini okuyup inceleyecek okuyucunun o bilgiden mahrum kalmamasından kaynaklandığını değerlendiriyorum. Ayrıca yazar merhum Sait Uğur yazdığı ön sözde, o günün imkânlarına göre bir çalışma yaptığını açıkça belirtmiştir. Yani akademik bir bakış açısı ile hazırlanmamıştır. Osmanlı münevveri, Cumhuriyet aydını değerli insan Sait Uğur’un, o günlerde kaynağa ulaşmanın güçlüğünü de dikkate alacak olursak, canlı kaynaklardan da istifade ederek yazdığı bu kitap türünün en güzel örneğidir.
 

İçel Tarihi I-II isimli 228 sayfadan oluşan kitap ; Sait Uğur tarafından yazılmış ve PARADİGMA AKADEMİ YAYINLARI yayınevinin 21.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Sosyolojik Boyutlarıyla Toplumsal Değişme Ve Eğitim pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Sosyolojik Boyutlarıyla Toplumsal Değişme Ve Eğitim indir, Sosyolojik Boyutlarıyla Toplumsal Değişme Ve Eğitim oku ve Sosyolojik Boyutlarıyla Toplumsal Değişme Ve Eğitim pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İçel Tarihi I-II pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.