Hz. Muhammed Neden Birden Fazla Evlilik Yaptı? pdf – Yandex indir

tarafından
5
Hz. Muhammed Neden Birden Fazla Evlilik Yaptı? pdf – Yandex indir

Allah Resûlü’nün birden fazla evliliği, kesinlikle nefsini tatmin etmek için değildi. Zira yirmi beş yaşına kadar iffetini muhafaza etmiş, elli yaşına kadar kendisinden daha büyük bir hanımla yetinmiş, ona olan vefasından üç yıla yakın yeniden evlenmemiş olan Hz. Peygamber, prensip olarak tek eşlilikten yana olmuş ve kızlarını evlendirirken de onların üzerine evlenilmemesi gerektiğini damatlarına tembihlemişti. Onun aynı anda birden fazla kadınla evliliği ömrünün son sekiz yılına tekabül etmiştir. Bunun da sosyal, siyasi, ekonomik, dini/ilmi, hukukî ve ahlâkî gibi birçok sebebi bulunmaktaydı.  

Allah Resûlü’nün ömrünün sonlarına doğru gerçekleştirdiği birden fazla evliliklerinin her birinin ayrı bir hikmet ve gayesi bulunmaktadır. Allah Resûlü, çeşitli insanlarla dostluklarını pekiştirmek, çevre kabile mensuplarının düşmanlıklarını minimize ederek gönüllerini kazanmak ve ilahi mesajı farklı bireylere ulaştırarak onların ebedi saadetine vesile olabilmek amacıyla çeşitli evlilikler gerçekleştirdi. Aynı şekilde ümmetin genelini düşünerek, dinin ailevi boyutunun tam manasıyla anlaşılabilmesi ve sonraki nesillere eksiksiz olarak aktarılabilmesi için farklı mizaç ve karaktere sahip hanımlarla evlendi.
 
 

Hz. Muhammed Neden Birden Fazla Evlilik Yaptı? isimli 140 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Abdulkerim Öner tarafından yazılmış ve İLAHİYAT KİTAP yayınevinin 31.01.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Hz. Muhammed Neden Birden Fazla Evlilik Yaptı? pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.