Holokost Bir İnsanlık Dramı pdf – Yandex indir

tarafından
20
Holokost  Bir İnsanlık Dramı pdf – Yandex indir

Her insan ümit eder. İnsanlar hayalleri ve ümitleriyle yaşarlar. Hele çok zor imkânsız gibi görünen koşullarda ümitlerin mucizelere döndüğünü görüyoruz. Öykülerini dinlediğinizde çok şaşırıyorsunuz. Onlar bir dönemin son tanıkları. Aynı zamanda tarihin ve her insanın onlardan öğreneceği çok ders var. Cesaret, inanç, ümit ve dayanma gücü. Ve ümitlerin mucizelere dönüştüğü anlar var. Onlara adeta tanıklık ediyorsunuz, ediyoruz, yaşıyoruz biz de o zamanlarda. İşte öyküsünü dinlediğim ya da araştırdığım her insan, aslında açılmamış bir kitap… Bazısı öyküsünü henüz kimseye anlatmamış. Yıllar sonra anlatmaya karar vermiş. İşte o öyküleri bu kitapta bulacaksınız.
Onları dinledikçe kitabın sayfalarını karıştırıyorsunuz, karıştırıyoruz. Bazı şeyleri anlamadığınızda tekrar kitabın sayfalarına dönüp sorular soruyoruz ve siz de soruyorsunuz. Sonra biraz daha karıştırıyoruz sayfaları. Dinledikçe sayfaların arasında tarihin ışığında canlı tanıklarla kayboluyoruz. Yapılanlar, yaşananlar karşısında hayretler içinde kalıyor bir o kadar da daha dinlemek istiyorsunuz. İşte bu kitapta 2. Dünya Savaşının acı gerçeklerini belki de yeni gün ışığına çıkan gerçekleri öğrenecek ve şimdi tarihin azalan canlı konuklarıyla sohbet etmiş, o yıllarda yaşamış gibi hissedeceksiniz.
Ne demiş atalarımız. “Yüce Tanrı bir kapı açarsa kimsenin o kapıyı kapatmaya gücü yetmez”.  Kimileri bu kitabı sadece öykü gibi okuyacak belki de unutacak. Kimileri de kâh o günlere dönecek, yaşama arzusu ve zorluklarla baş etme gücü kazanacak. Belki de kimileri tarihin bir daha tekerrür etmesine izin vermeyecek.
Bizden sonra gelen nesiller yaşananları okuyacak ve öğrenecek ve sonra daha sonraki nesiller ve sonra daha sonraki nesiller… Bu öğrenme halkasıyla yaşananlar tarihte unutulup gitmeyecek. Belki de hafızalara kazınacak ve biri zulüm gördüğünde, dini, dili, ırkı, rengi fark etmez, diğeri başka bir insan, onun elinden tutacak ve kötülüklere izin vermeyecek. Belki de bu kitap sayesinde insanların içindeki vicdan ortaya çıkacak ve hayat kurtaracak. Biz sadece ümit ediyoruz. Sadece bir kişiyi bile olumlu etkilese, insanlar ölmese ve ağlamasa… Ümitlerinin mucizelere dönüşmesi dileğiyle…
Aşağıda Gerçek Yaşanmış Hayat öyküleri okuyacaksınız.
Sosyolog Pierre Bourdieu, kendi yaratttığı “Habitus” kavramında geçmişteki tecrübeleri anlatmazsak veya bunlardan faydalanmazsak bunların omuzlarımızda yük olarak kalacağını anlatır.”. “Bu tecrübeleri, toplumsal ölçekte düşünürsek, tecrübeyi bugün ve geleceğe yansıtmamak, sadece yük olarak da kalmaz, gelecek nesillere bırakacağımız ‘kaybedilmiş zamanlar’ olur.  Hemen her gerçek yaşam öyküsünün ardında biriken tecrübe bize, bir yandan insani gerçekliği, bir yandan da; geçmişte bir gün ilk defa yaşadığımız dehşetin, artık yeniden olabilme ihtimali ile yaşamakta olduğumuzu anlatır” diyerek tecrübelerden ders alınması gerektiğini vurguluyor.
Reneta Sibel Yolak   
 

Holokost
Bir İnsanlık Dramı isimli 290 sayfadan oluşan kitap ; Reneta Sibel Yolak tarafından yazılmış ve ALTER YAYINCILIK yayınevinin 17.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Holokost Bir İnsanlık Dramı pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.