Hibrit Savaş Ve İstihbarat pdf – Yandex indir

tarafından
8
Hibrit Savaş Ve İstihbarat pdf – Yandex indir

“Hibrit Savaş Konsepti” olarak isimlendirilen bu “mo-dern” savaş yöntemi, Soğuk Savaş yılları sonrası gündeme gelmiştir. Özellikle terör çağına geçildiği ifade edilen 11 Eylül saldırıları sonrası kavramın genel kabul gördüğü söylenebilir. İçerdiği unsurlar bakımından tarihin ilk dönemlerinden itibaren örneklerini gördüğümüz bu yaklaşımı yeni kılan şey, şüphesiz yöntemlerinin modern dünya bileşenleriyle birleştirilmiş ve tüm unsurların aynı anda ve tek bir merkezden kontrol edilmesiyle bir doktrin haline getirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Hibrit savaş konseptinde diplomatik ve siyasi savaş, ekonomik savaş, siber savaş, enformasyon (bilgi) savaşı, psikolojik savaş ve algı yönetimi, halk desteğinin oluşturulması, vekâlet savaşı (silahlı gruplar, özel askeri şirketler vb.), özel kuvvetler ve konvansiyonel birlikler gibi unsurların tek elden ve aynı amaçla kullanıldığını söyleyebiliriz. Böylece hedef ülkeye savaş ilan edilmemekle birlikte, silahlı kuvvetler kullanılacaksa bunu en son tercih olarak ve barışı götürmek (!)  için kullanılmasını öngörmektedir.  “Bu bağlamda hibrit savaşın asıl aktörünün istihbarat teşkilatları olduğu görülmüş ve bu çalışmada hibrit savaş ile istihbarat arasındaki ilişkide gösterilmiştir”
 

Hibrit Savaş Ve İstihbarat isimli 245 sayfadan oluşan kitap ; Ömer Faruk Çelik tarafından yazılmış ve KAMER YAYINLARI yayınevinin 14.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Tarihte Bireyin Rolü pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Tarihte Bireyin Rolü indir, Tarihte Bireyin Rolü oku ve Tarihte Bireyin Rolü pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hibrit Savaş Ve İstihbarat pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.