Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri Yönetimi pdf – Yandex indir

tarafından
9
Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri Yönetimi pdf – Yandex indir

Yaşadığımız her alanda travmalar, trafik kazaları, bilgisizlik ve bundan kaynaklanan cüret, iş kazası, ev kazası vb. gibi önlenebilir ve tedavi edilebilir hastalıklar hastane öncesi sağlık hizmetlerine olan ihtiyacın önemini vurgulamaktadır.

Gerek insan eli gerekse doğal nedenlerle oluşan afetler nedeni ile azımsanamayacak sayıda insan hayatını kaybetmekte veya çok daha önemlisi sakatlık kalıcı hale gelerek dezavantajlı hale gelen insanlar nedeni ile toplum manevi ve maddi olarak ağır yaralar almaktadır. Bu durum sadece istatistik veri olarak hafızalarda kalırken aslında hafızalarda hastanesi öncesi sağlık hizmeti veren görevlilerin bilinçli çabaları ile ölümlerin ve dezavantajlı grupların azaltılmasın mümkün olacağı gerçeği hafızalarda kalmalıdır. Söz konusu istatistikler hemen daha olaylar sıcakken kaza ve afet anında yapılan müdahalelerle en aza indirilebilir. Bu duruma bir ömür boyu maruz kalanların kendilerinin ve yakınlarını sıkıntıları başlamadan çözümlenebilir. Ayrıca her biri birer insan olan Paramediklerin ve Acil Tıp Teknisyenlerinin her kurtarılabilecek vakayı kurtaramadıklarını öğrendiklerinde vicdanlarında açılan yaraları nasıl susturabileceklerinin müzakerelerini ve muhakemesi nasıl yönetilecektir?

Ölümün ölenle bir ilgisi yoktur asıl geride kalanlar için maddi manevi bir boşluk ve zorluktur. Hele ki yönetilebilir bir hastane öncesi operasyon ile ölmesi veya sakat kalması engellenebilecek bireyler ve yakınları için ise felakettir.

Epictetos’un da yüz yıllar önce söylediği gibi sırf iş imkânları var diye sağlık hizmeti eğitimini ve mesleğini seçen kıymetli öğrencilerim “Gücünü aşan rolü üzerine alırsan; bu rolü iyi oynayamadığın gibi, yapabileceğin bir rolü de bırakmış olursun“ sözüne ne kadar da uygun bir meslek seçtiklerini zaman içinde fark etmeyecek misiniz?

Bu yazılı kaynak eser kapsamında size aktarılan hastane öncesi sağlık hizmetleri yönetiminin eğitimlerinin program ve materyalleri Sağlık Bakanlığı, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu “İlk Yardım Eğitimleri Referans Merkezi“ tarafından öngörülen kriterlere ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun standartlara bağlı kalınarak yazılmıştır. Emeği geçen ve bu emeği anlayarak öğrenme arzusu ile yanıp tutuşan her yaştan sağlık alanı içinde ve dışında tüm insanlara hayırlı olması dileklerimizle…
 

Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri Yönetimi isimli 212 sayfadan oluşan kitap ; Ayşegül Yıldırım Kaptanoğlu tarafından yazılmış ve KUTLU YAYINEVİ yayınevinin 09.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri Yönetimi pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.