Halide Edib Biyografisine Sığmayan Kadın pdf – Yandex indir

tarafından
16
Halide Edib  Biyografisine Sığmayan Kadın pdf – Yandex indir

“Elden bırakmadan okunan bu parlak kitap, bağımsız, özgürlükçü ve entelektüel bir kadının Türkiye’de en zor koşullarda bile nasıl var olduğunu gösteriyor.” – Orhan Pamuk
 
Halide Edib – Biyografisine Sığmayan Kadın, İpek Çalışlar’ın İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e geçiş yıllarını belgelere ve tanıklıklara dayanarak anlattığı üçlemesinin son kitabı. Gözden geçirilmiş yeni baskısıyla, Mustafa Kemal Atatürk ve Latife Hanım biyografilerini sevenler için benzersiz bir hayat öyküsü.
 
Halide Edib, kadınların boşanma hakkından mahrum olduğu yıllarda üzerine evlenmek isteyen eşine boyun eğmedi, geleneği çiğneyerek ünlü matematikçi Salih Zeki’yi boşadı.
Cumhuriyet’ten önceki dönemde romanlarındaki cesur kadınlarla eşitlik mücadelesi başlattı: Handan’da bir kadının cinsel arzularını yazdı, Yeni Turan’da oy hakkı kavgasına girişti, Mev’ud Hüküm’deyse kocasından cinsel hastalık kapan kadının dramını anlattı.
 
Millî Mücadele yıllarında Mustafa Kemal’in karargâhında özel istihbarat ajanı, cephede nefer olarak görev alan Halide Edib’e haksız yere “Mandacı” yaftası yapıştırıldı. Romancılığının yanı sıra İngilizce yayımladığı kitaplarla ünü sınırları aştı. 1950’de
Türk PEN Kulübü onun öncülüğünde kuruldu, uluslararası alanda ülkemiz kadınını başarıyla temsil etti.
 

Halide Edib
Biyografisine Sığmayan Kadın isimli 528 sayfadan oluşan kitap ; İpek Çalışlar tarafından yazılmış ve YAPI KREDİ YAYINLARI yayınevinin 28.02.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kutül Amare - Kayıtlara Geçen Son Zafer pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Kutül Amare - Kayıtlara Geçen Son Zafer indir, Kutül Amare - Kayıtlara Geçen Son Zafer oku ve Kutül Amare - Kayıtlara Geçen Son Zafer pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Halide Edib Biyografisine Sığmayan Kadın pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.