Gözlüğün Tarihi pdf – Yandex indir

tarafından
6
Gözlüğün Tarihi pdf – Yandex indir

İnsanlık tarihinin önemli buluşlarından biri olan gözlüğün incelendiği bu eserde tarihsel süreç içerisinde, hammaddesinden başlayarak gözlüğün icadını, dünyada ve ülkemizde aşama aşama nasıl bir seyir izlediğini aktarmaya çalışılmaktadır. Optik biliminin gelişimi, zaman içerisinde hangi işlemlerden geçerek, nerede ve ne şekilde kullanıldığı, bu süreçlerde hangi hammaddelerden faydalanıldığı, yeni ihtiyaçlarla gözlük çeşitlerinin nasıl ortaya çıktığı anlatılmaktadır. Batı dünyasının yanı sıra farklı coğrafyalarda, özellikle Çin, İran ve bugünkü Ortadoğu topraklarında gözlüğün serüvenini aktarılırken merceklerden, gözlük kullanımından bahseden edebi eserlere, tarihsel anlatılara değinildi.
 
“Her şey tarihin kaynağı ve konusudur. Kullandığımız eşyanın da bir geçmişi vardır: rahlenin, gitarın, motosikletin, lambanın, kalemin, gözlüğün… Sayın Durmuş Akyel bize bu kitapta şimdiye kadar Türkçe monografisi yazılmamış gözlüğünkini yetkin bir şekilde ele alıp anlatıyor. Geçmişten günümüze gözlükte yaşanan gelişmeleri ve çeşitlenmeleri gözlerimiz önüne seriyor. Kitapta ortaya konan sorular merak uyandırdığı kadar verilen cevaplar da tatmin edici. Konusunda ilk olması değerine değer katıyor. Gelecek çalışmalara örnek oluyor. Keyifli, faydalı bir kitap olarak okunmayı hak ediyor.”
Teyfur ERDOĞDU
 

Gözlüğün Tarihi isimli 162 sayfadan oluşan kitap ; Durmuş Akyel tarafından yazılmış ve İLETİ KİTAP yayınevinin 24.01.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Gözlüğün Tarihi pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.