Göç ve Belediyeler İktidar ve Muhalefet Perspektifleri pdf – Yandex indir

tarafından
6
Göç ve Belediyeler  İktidar ve Muhalefet Perspektifleri pdf – Yandex indir

Ercüment Akdeniz’in Göç ve Belediyeler kitabı üzerinde yükseldiği persektif bakımından liberal göç yönetimi politikalarını mahkûm etmekle kalmıyor, köklü bir çözümün siyasal toplumsal düzenin değişmesiyle mümkün olduğunu en baştan vurguluyor. Çözüm bekleyen acil sorunlara dair acil çözüm önerilerini detaylı olarak sıralayan Akdeniz, söz konusu güncel talep ve önermelerin sadece yerelleri değil merkezi iktidarı da ilgilendiren kapsamlı bir mücadelenin konusu olduğunu kitabın hemen her satırında okuyucuya hatırlatan bir tarzla ele alıyor.
 
Kitabın cevap aradığı bazı sorular:
·       Göç konusunda belediyeler nasıl bir sınav veriyor? İdari, mali, hukuki yapıdaki sorunlar nelerdir? Dünya Belediyeler Birliği Türkiye belediyelerine nasıl bir rol biçiyor?
·       Göç konusunda iktidar ve muhalefet perspektiflerinin kapsamlı bir değerlendirmesini yaparken nelere dikkat edilmelidir?
·       Göçmen emekçilerle neredeyse özdeşleşen iş cinayetlerinde yerel yönetimlerin rolü nedir?
·       Entegrasyon mu bir arada yaşam mı?
·       İktidar… Muhalefet… Hangi belediye ne dedi, ne yaptı?
·       Yeni tehlike: neo faşizm. Aşırı sağın panzehiri ne olabilir?
·       Göçmenler seçimlerde nasıl araçsallaştırılıyor? Bunu engellemenin bir yolu var mı?
·       Yoksul yurttaşlar ve göçmenler mağdur; “paydaşlar” ise memnun: RESLOG nedir? ve şehirleri kim için ve nasıl göçmen deposuna çevirmektedir?
·       Önyargı duvarlarını yerelden yıkmak: Irkçılığa ve ayrımcılığa karşı ortak mücadelenin olanakları.
·       AKP’nin sosyal yardım rejimi ile sosyal haklar mücadelesinin bir başka karşılaşma alanı olarak iktidarın göç politikaları neyi amaçlıyor?
·       Göç politikalarında olumlu örnekler var mı?
·       Ne yapmalı, ne yapmamalı?
“Bu kitap “yerel yönetim” kavramının hegemonik tezahürlerini alt üst ederek, bir arada yaşamın ihtimallerine dair akademik ve politik çalışmalara büyük bir katkı sunuyor” DR. SİBEL KARADAĞ
“Ercüment Akdeniz, bu çalışmasıyla göçmenler üzerinden yürütülmekte olan kent ve yerel yönetim politikalarının ne türden “yeni” sorunlara neden olduğunu ve bu sürecin uluslararası ilişkilerini ortaya koyuyor”  PROF. DR. ONUR HAMZAOĞLU
 
Göç ve iltica süreçlerine dair derin saha bilgisiyle öncü çalışmalara imza atan Ercüment Akdeniz, yerel yönetim politikalarına ilişkin kapsamlı bir tablo ve farklı bir perspektif ortaya koyuyor” PROF. DR. CENK SARAÇOĞLU
 
Kitabın, yaklaşan yerel seçimler öncesinde güncelliğini yitirmeyen bir tartışma konusu olan göç konusunda okurlara toplumcu bir perspektif sunan önemli bir kılavuz olacağını umuyoruz.
 

Göç ve Belediyeler İktidar ve Muhalefet Perspektifleri isimli 240 sayfadan oluşan kitap ; Ercüment Akdeniz tarafından yazılmış ve TEKİN YAYINEVİ yayınevinin 02.02.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Göç ve Belediyeler İktidar ve Muhalefet Perspektifleri pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.