Gezegen Fabrikası Ötegezegenler ve İkinci Bir Dünya Arayışı pdf – Yandex indir

tarafından
7
Gezegen Fabrikası  Ötegezegenler ve İkinci Bir Dünya Arayışı pdf – Yandex indir

GEZEGEN FABRİKASI
 
Yirmi yıl önce güneş sistemi dışındaki gezegenlerin araştırılması sadece bilimkurgu yazarlarının ilgi alanına giriyordu. Oysa bugün astronominin en hızlı genişleyen alanlarından biri haline geldi. Bugüne dek binlerce “ötegezegen” keşfedildi ve sayıları hızla artıyor.
Yeni keşfedilen bu dünyalar en fantastik bilimkurgu kitaplarında hayal edilenlerden çok daha yabansı. Aralarında bir yılı Dünya zamanıyla birkaç hafta süren, Jüpiter’den büyük gaz devleri de var, iki güneşli karasal gezegenler de. Hatta bazılarının güneşi bile yok!
Katran okyanuslarıyla kaplı elmas mantolu gezegenler mi ararsınız, yoksa bir yarımküresi sürekli kış, diğer yarımküresi sürekli yaz olanlar mı. Tüm yüzeyi okyanuslarla örtülü su dünyaları mı, yoksa tamamen magma deniziyle örtülü volkanik dünyalar mı. Böylesi bir çeşitliliğin keyfi daha başlangıç.
Gezegen Fabrikası bu gezegenlerin öyküsünü anlatıyor. Bilinen sayısız komşu yıldız var ve bunların her birinin çevresinde ötegezegenler dönüyor. Bu olasılıklar arasında bizim gezegenimize benzeyen bir dünya, ikinci bir Dünya bulunması mümkün mü? Ne dersiniz?
“Bu kitabı okuma listenizin ilk sırasına koyacaksınız.”
Sky&Telescope
 

Gezegen Fabrikası
Ötegezegenler ve İkinci Bir Dünya Arayışı isimli 416 sayfadan oluşan kitap ; Elizabeth Tasker tarafından yazılmış ve SAY YAYINLARI yayınevinin 19.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Gezegen Fabrikası Ötegezegenler ve İkinci Bir Dünya Arayışı pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.