Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Yönünden NFT’lerin Konumu ve NFT Satışı pdf – Yandex indir

tarafından
2
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Yönünden NFT’lerin Konumu ve NFT Satışı pdf – Yandex indir

Blokzinciri teknolojisinin hayatımıza girmesini izleyen yıllarda, bu teknolojinin farklı sektör ve alanlarda kullanılmasını sağlayacak pek çok yeni araç ortaya çıkmıştır. Bu araçlardan biri olan non-fungible token (NFT) yani misli olmayan jeton 2021’de kultur sanat alanında kamuoyunun dikkatini çeken bir yükselmeye konu olmuştur. NFT’lerin özellikle dijital sanat eserleri bakımından yoğun işlem hacmine sahip kullanımı neticesinde, NFT’lerin sanat ile bağlantılı olduğu izlenimi kaçınılmaz olmuştur. Ancak bu bağlantının hukuki boyutlarının ne anlama geldiği,
sanatçılara ve NFT işlemlerinin taraflarına nasıl haklar sağladığı ya da sağlamadığı hususları oldukça tartışmalıdır ve halihazırda ülkemizdeki yasal düzenlemelere konu edilmemiştir. Bu çalışma, NFT’lerin sanatla olduğu düşünülen bağlantısını hukuki bir bağlamda ve özellikle 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu yönünden incelemektedir. Bu kapsamda blokzinciri, akıllı sözleşme ve NFT teknolojileri açıklanmakta; NFT’lerin eser olarak değerlendirilmesine ve NFT’lerce işaret edilen sanat eserlerinin bu teknoloji bağlamındaki durumuna dair farklı görüşler sunulmaktadır. Ayrıca, bu çalışma NFT’lerce işaret edilen eserlerin sahiplerinin telif haklarının, NFT oluşturma ve NFT satışı işlemlerinde nasıl etkilendiğini araştırmakta; kamuoyuna yansıyan bazı uyuşmazlık örneklerine ve NFT’lerin kültür sanat alanında sanatçıların haklarını koruyacak şekilde kullanılması için bazı önerilere yer vermektedir.
 

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Yönünden NFT’lerin Konumu ve NFT Satışı isimli 186 sayfadan oluşan kitap ; Melda Şener tarafından yazılmış ve ON İKİ LEVHA YAYINCILIK yayınevinin 09.02.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Yönünden NFT’lerin Konumu ve NFT Satışı pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.