Fethedilenlerin Gözüyle Anadolu’nun Fethi pdf – Yandex indir

tarafından
4
Fethedilenlerin Gözüyle Anadolu’nun Fethi pdf – Yandex indir

Anadolu’nun fethi tarihin akışını değiştiren olaylardan birisidir. Çağrı Bey’in keşif seferiyle birlikte Anadolu’nun kendileri için elverişli bir yurt olduğunu anlayan Selçuklular devlet kurduktan kısa süre sonra bu ülkeyi ele geçirebilmek için faaliyete koyulmuşlardır. Tuğrul Bey ve Alp Arslan dönemindeki çabalar neticesinde Anadolu’nun siyasi hâkimiyeti Romalılardan Türklere geçmeye başlamıştır. Siyasi, sosyal, kültürel, dinî ve ekonomik bakımdan çehresi hızla değişen Anadolu o zamana kadar görülmemiş bir değişim yaşayarak, XII. yüzyılın ortalarından itibaren Türkiye ismiyle anılmaya başlanacaktır. Melikşah devrine gelindiğinde Romalılar, Marmara Denizi’nin batısına çekilmiş bir hâlde Anadolu’yu terk etmişlerdi.
Anadolu’nun fethi sırasında bu ülkede yaşayanların Türk ilerleyişine karşı bakışları zamanın ruhunun günümüze aksetmesi bakımından büyük önem taşır. “Fethedilenler” kategorisinde değerlendirdiğimiz Rum, Ermeni, Süryani ve Gürcü tarihçilerinin Türklere, İslamiyet’e, Anadolu’nun Selçuklu hâkimiyetine girmesine yaklaşımları o dönemde yaşananları analitik olarak değerlendirebilmek için karşı tarafın bakışını ortaya koyar. Onlar sayesinde Anadolu’daki Türk algısının değişimini, ülkede yaşanan siyasi, sosyal ve dinî gelişmeleri yakından anlamak mümkündür.
Anadolu’nun fethi meselesini karşılaştırmalı bir bakış açısıyla ele alan bu çalışmanın tarih araştırmalarına yeni bir katkı sağlaması en büyük dileğimizdir.
 

Fethedilenlerin Gözüyle Anadolu’nun Fethi isimli 136 sayfadan oluşan kitap ; İbrahim Tellioğlu tarafından yazılmış ve BİLGE KÜLTÜR SANAT yayınevinin 15.02.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Roma Tarihi Büyük Dünya Tarihi (Cilt 3) pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Roma Tarihi Büyük Dünya Tarihi (Cilt 3) indir, Roma Tarihi Büyük Dünya Tarihi (Cilt 3) oku ve Roma Tarihi Büyük Dünya Tarihi (Cilt 3) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Fethedilenlerin Gözüyle Anadolu’nun Fethi pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.