Fatih İstanbul Kapılarında pdf – Yandex indir

tarafından
15
Fatih İstanbul Kapılarında pdf – Yandex indir

“Şair Ahmet Paşa askerlerinin en önünde durmadan kumanda veriyor, dalga dalga hücuma kalkıyorlardı.
Silivrikapı kumandanı Haydar Paşa ise düşmana göz açtırmıyordu. Burada Elekli Dede şehit oldu. Hersek Ahmet Paşa ise Eğrikapı’nın tunç kapılarını topla dövdüre dövdüre eğri bir hale sokturdu. Burada Tokmaklı Dede şe­hit düştü. Askerlerle beraber birtakım hocalar ve dervişler de hücum ediyorlardı. Mahmut Paşa topçuları surların üç yerini yıktılar. Nişanî Paşa kale içinde düşmanı sindirdi. Sadi Paşa ise Edirnekapı’da surların yedi yerini yıkmağa muvaffak oldu. Padişahın yanında bulunan Ak Şemseddin ellerini göğe kaldırmış, durmadan dua ediyor, Kur’an’dan âyetler okuyordu.Kur’an sesini duyan Padişah:- Yavedud, imdada yetiş! diye bağırdı.
Çünkü daha asker surlara girememişti.Ak Şemseddin Efendi:- Padişahım Yavedud can verdiği dakika bize şehre gir­mek nasip olacaktır, diye cevap verdi.Haliç tarafından ise Ahî yiğitleri başlarında Ahi baba­ları olduğu halde canla, başla surlara hücum ediyorlardı. Fenerkapısını Molla Fenarî, Molla Palat, Balat Kapısı’nı sarmışlardı. Üç yüz derviş de Aya Kapısı’nda çarpışıyordu. Horoz Dede Unkapanı’nda, Odun Kapısı’nda da Oduncu Baba, Zindan Kapısı’nda Zindan Baba askerlerin önünde korkmadan cihada iştirak ediyorlardı. Ceb Ali Baba Cibali Kapısı’nı, Gül Baba da askerleri ile hücum ediyorlardı. Bu babaların çoğu Haliç kapıları önünde şehit düştüler.”
 

Fatih İstanbul Kapılarında isimli 303 sayfadan oluşan kitap ; Enver Behnan Şapolyo tarafından yazılmış ve ÖTÜKEN NEŞRİYAT yayınevinin 08.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Aşk Mavi Kokar pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Aşk Mavi Kokar indir, Aşk Mavi Kokar oku ve Aşk Mavi Kokar pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Fatih İstanbul Kapılarında pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.