Enerji ve Medeniyet: Bir Tarihçe pdf – Yandex indir

tarafından
23
Enerji ve Medeniyet: Bir Tarihçe pdf – Yandex indir

İnsan, en basit aletlerden içten yanmalı motorlara, hatta nükleer reaktörlere dek muazzam bir çeşitliliği olan yapay nesne ve sistemlerle, beden dışı enerjiyi ve zekâsının gücünü sistematik olarak kullanabilen tek tür oldu. Tarihin akışı içinde insan, kendi varoluşu için enerji çeşitlerine gün geçtikçe daha fazla güvenmeye başladı. Enerji kaynağı olarak fosil yakıtlara geçilmesi; tarım, endüstri, silahlanma, ulaşım, iletişim, ekonomi, siyaset, kentleşme, çevre ve gündelik hayat gibi pek çok unsuru etkiledi ve dönüştürdü. Vaclav Smil, bu çığır açan çalışmasında, tarım öncesi toplayıcıların pratiklerinden fosil yakıtlara bağımlı ve iklim değişikliğinin etkisindeki bugünkü yaşantımıza kadar, tarih boyunca enerji ile insanların ilişkisine dair kapsamlı yanıtlar sunuyor. 1994’te yayımlanan ilk edisyonu baştan sona elden geçiren Smil, Enerji ve Medeniyet adını alan bu genişletilmiş baskıda, insanlık tarihi boyunca enerjinin evrelerini panoramik ve disiplinlerarası bir bakış açısıyla ele alıyor. Kitap, enerji üreten canlı ve cansız her kaynağı teker teker incelerken, bunların tarihin hangi aşamasında nasıl ortaya çıktığını ve neleri dönüştürdüğünü, kimi zaman dönemin tanıklarından alıntılarla, kimi zaman da Smil’in çarpıcı tespitleri eşliğinde okura sunuyor. Enerji ve Medeniyet, Ebru Kılıç’ın nitelikli çevirisiyle ilk kez Türkçede yayımlanıyor.
 
Enerji ve Medeniyet, insanlar ile enerji arasındaki ilişki hakkında en güvenilir tek kaynak olma özelliğine sahip.
– Brian Black, Technology and Culture
Bu kitap, yazarın, enerji altyapısıyla insanın ilişkisini ayrıntılı olarak belgeleyen, olağanüstü üretken kariyerinin dönüm noktası.
– Amy Kohout, Environmental History
Hem mühendislerin, hem tarihçilerin hem de bu göz ardı edilmiş konuyu merak eden herkesin ilgiyle okuyacağı bir kitap.
– Dominic Lenton, Engineering and Technology
 
 

Enerji ve Medeniyet: Bir Tarihçe isimli 548 sayfadan oluşan kitap ; Vaclav Smil tarafından yazılmış ve İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ yayınevinin 03.03.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı Döneminde Şiran’da Sosyo-Ekonomik ve İdari Hayat pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Osmanlı Döneminde Şiran’da Sosyo-Ekonomik ve İdari Hayat indir, Osmanlı Döneminde Şiran’da Sosyo-Ekonomik ve İdari Hayat oku ve Osmanlı Döneminde Şiran’da Sosyo-Ekonomik ve İdari Hayat pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Enerji ve Medeniyet: Bir Tarihçe pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.