Endülüs Cihat, Reconquista, Convivencia pdf – Yandex indir

Endülüs  Cihat, Reconquista, Convivencia pdf – Yandex indir

Gerçekte Endülüs milleti Arap, Berberi, Romen ve Vizigot melezi olup özgün niteliklere sahip farklı bir millettir. Bu millet 1497’den itibaren İspanyolların uyguladığı sistemli bir soykırıma maruz kalmış ve yitip gitmiştir. Onlardan geriye kalan kültürel miras ise tüm insanlığa mâlolmuş şekilde yaşamaya devam etmektedir.
Elinizdeki kitapta, Endülüs İslam toplumunun hem kendi içindeki gayrimüslim topluluklarla ve hem de dışarıdaki hristiyanlar ile sağladığı siyasi, askeri, toplumsal ve kültürel iletişim ve etkileşim ayrıntılarıyla ortaya konmuştur. Aynı şekilde, Endülüslülerin bilim
ve medeniyet alanlarında sergilemiş oldukları her zaman örnek gösterilecek gayret ve gelişmeler de bu kitabın konuları arasında yer almaktadır. Bu konuların sunumunda üç kavram öne çıkmaktadır: Cihat, Reconquista ve Convivencia.
Bugünkü uluslararası şartlardan farklı olarak, güçlü olanın güçsüz olanı ele geçirmek amacıyla silahlı saldırıda bulunabildiği bir dünyada, İslam fetihleri ve Endülüs tecrübesi, insaflı ve tarafsız okuyucu için adeta bir “mürûcü’z-zeheb’tir, altın saçılmış çayırlar gibidir.
Endülüs, İslam’ın hukuki düzeni içerisinde çokkültürlü yapısıyla, temel insani değerlere bağlı olarak birarada yaşama sanatı demek olan Convivencia’yı gerçekleştirmiş bir toplum olması yönüyle, bugün arzu edilen birlikte yaşama düzeninin oluşturulması çabalarına kaynaklık edebilecek nitelikte bir tecrübe alanıdır.
 

Endülüs
Cihat, Reconquista, Convivencia isimli 548 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Lütfi Şeyban tarafından yazılmış ve KETEBE YAYINEVİ yayınevinin 07.02.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan İslam’da Askerlik ve Ordu pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde İslam’da Askerlik ve Ordu indir, İslam’da Askerlik ve Ordu oku ve İslam’da Askerlik ve Ordu pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Endülüs Cihat, Reconquista, Convivencia pdf – Yandex indir - PDF indir