Emlek Alevi Aşıkları pdf – Yandex indir

tarafından
14
Emlek Alevi Aşıkları pdf – Yandex indir

Anadolu Alevi kültürü, bin yıllık bir kültürel birikimi içinde barındırır.

Kaynağını, en olgun ifadesiyle Yunus Emre’de bulan Alevi-Bektaşi edebiyatı, Hacı Bektaş Veli sevgisi ve bağlılığı etrafında oluşup, bu kültürel etkiyle şekillenerek, XIV. yüzyılda Kaygusuz Abdal’la beraber kurulmuş diyebiliriz.

Alevilerde, Alevi kültüründe müziğin özel bir yeri vardır. Alevi kültüründe temel olan sözdür ama müzik sözün gücünü güçlendiren bir etkiye sahiptir. Bunun en açık görüldüğü yer; âşıklar ile deyişlerinin Cem’de söylenişidir. Cem’de, muhabbette, müziğin vazgeçilemez bir yeri vardır; bunun için Aleviliğin bir simgesi de sazdır desek yanlış olmaz. Bu kültürün membaı saz, söz, dem, sanat, edebiyat ve felsefedir. Alevi âşıkları, asırlar boyu sürüp gelen bu eşsiz geleneneği bağlama ile yoğurarak, kültürlerini kuşaktan kuşağa taşımışlardır. 

Aleviler; cemlerinde, muhabbetlerinde, kendilerini en özlü bir şekilde ifade etmenin bir yolu olarak, dupduru akan bir kaynak gibi âşıkların deyişlerinde geçen sözlerini temel alırlar. Hakikati dile getiren âşığın sözü, sazın namelerinde birleşerek Alevilikte kutsal bir hal alır.

Yaşamlarının tüm zorluklarına rağmen çileyi, sevgiyi, aşkı, direnişi, zulmü dile getiren halk edebiyatının güzel örneklerini vermiştir âşıklar…

Hem araştırmacı hem de derlemeci olan Ali İhsan Tuncalı, âşık diyarı olan Emlek´’i köy köy gezerek âşıklarını dinlemiş, deyişlerini derlemiş, titiz bir çalışma ve yalın anlatımıyla âşık edebiyatına değerli katkılar sunan yazarlardandır.

Aşık Kemter´i, Âşık Veli´yi, Âşık Agâhi´yi, Âşık Kul Sabri´yi, Âşık Hüseyin Gürsoy´u, Âşık Veysel Şatıroğlu´nu, Ali İzzet Özkan´ı, Âşık Hüseyin Özdemir´i ve Turani Baba gibi bir çok âşığın deyişlerini derleyip, gelecek kuşaklara bir miras olarak bırakmıştır.

Yayınevimiz; bu değerli eseri saygısının bir nişanesi olarak okurlarıyla yeniden buluşturmuş, toplumsal hassasiyeti ile sorumluluğunu göstermiştir.

Bu emeğe layık olmuşsak, ne mutlu bize…
Aşk ile…

Aydın Şimşek
Dorlion Yayınları Genel Yayın Yönetmeni
 

Emlek Alevi Aşıkları isimli 312 sayfadan oluşan kitap ; Ali İhsan Tuncalı tarafından yazılmış ve DORLİON YAYINEVİ yayınevinin 04.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Eski Uygurca Kuanşi İm Pusar İncelemesi pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Eski Uygurca Kuanşi İm Pusar İncelemesi indir, Eski Uygurca Kuanşi İm Pusar İncelemesi oku ve Eski Uygurca Kuanşi İm Pusar İncelemesi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Emlek Alevi Aşıkları pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.