Emir Timur (Zafername) pdf – Yandex indir

tarafından
11
Emir Timur (Zafername) pdf – Yandex indir

Emîr Timur, dünyanın tanıdığı en büyük fâtihlerden biridir.
Biz kim melik-i Turan, emîr-i Türkistanmiz; bizkim halkların en kadimi, Türk’ün başbuğumiz diyerek Türklüğüne vurgu yapan, Sultan Bayezid’le gönülsüzce savaşa giren, savaştan sonra da “Bu, hiç hesapta olmayan bir savaştı. Atlarınızın ayaklarına bez bağlayın ki, bu fesat toprağı burada kalsın ve Türkistan’a ulaşmasın!” diyen komutan odur. Timur’un Sultan Bayezid’in hanımı ve cariyelerini çırılçıplak soyarak sakilik yaptırdığı iddiası, Arap asıllı İbni Arabşah’ın onu karşı duyduğu kinle uydurduğu bir iftiradır. Çünkü hükümdarlar birbirlerini akraba kabul ettiklerinden, esir de almış olsalar, düşmanının hanımlarına karşı asla saygısız davranışlar sergilemezler.
Timur’un devleti sağlığındayken son derece sağlamdı, fakat ardı arkası kesilmeyen fetihlerden sonra prensipsiz ve taşkilatsız bir şekilde kurulduğu için, bu yüce fâtihin ölümünden hemen sonra temellerinde çatlaklar oluşmaya başlayacaktı.
Timur döneminin üç temel birinci el kaynağı vardır. Biri, Şerefüddin Ali Yezdi’nin elinizdeki bu eseri; diğeri Nizameddin Şâmî’nin “Zafername”si, üçüncüsü ise İbni Arabşah’ın “Acâibu’l Makdûr” (Bozkırdan Gelen Bela) adı eseridir.
Bu kitapta, İbni Arabşah’ın eserindeki Timur’un aksine, merhametli, melek yüzlü, himmet deryası bir Timur bulacak; Bayezid-Timur çatışmasında kimin haklı olduğu konusunda bir hükme varacaksınız.
 

Emir Timur (Zafername) isimli 544 sayfadan oluşan kitap ; Şerefüddin Ali Yezdi tarafından yazılmış ve SELENGE YAYINLARI yayınevinin 01.03.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Enerji ve Medeniyet: Bir Tarihçe pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Enerji ve Medeniyet: Bir Tarihçe indir, Enerji ve Medeniyet: Bir Tarihçe oku ve Enerji ve Medeniyet: Bir Tarihçe pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Emir Timur (Zafername) pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.