Ekonomik Kalkınma Politikalarında Kümelenme Yaklaşımı pdf – Yandex indir

tarafından
14
Ekonomik Kalkınma Politikalarında Kümelenme Yaklaşımı pdf – Yandex indir

Türkiye İçin Bir Yol Haritası
Bu kitap çalışması, ulusal ekonomik kalkınma politikalarında kümelenme yaklaşımının nasıl oluşturulması ve bu oluşuma bağlı olarak nasıl bir yol haritasının ortaya çıkarılması amacını taşımaktadır. Çalışmanın amacına dayalı olarak kitap iki ana bölümden müteşekkildir.
Kitabın birinci bölümü Ahilik Tipi Örgütlenme Modeli’nden başlayarak mekânların sosyoekonomik gelişim sürecinin temellerini ve bu süreçte endüstriyel kümelenme yapılanmalarının ilk oluşumunu, buna bağlı olarak iktisadi yerleşme davranışlarının nedenlerini (modellerini-boyutlarını) tarihsel bakış açısı ile değerlendirmektedir.
Kitabın ikinci bölümü ise kümelenme temelli bir kalkınma programının Türkiye’ye özgün yol haritasını ortaya çıkarmak için gerekli bilgileri arz etmektedir.
Kitapta, ulusal kalkınma hamlesinin gerçekleştirilebilmesi için kümelenme geliştirme çalışmalarının makro, mezo ve mikro düzeyde genel bir çerçevesini çizmiş ve atılacak (acil) adımların stratejik boyutlarını ifade etmeye gayret göstererek bir yol haritası çizilmeye çalışılmıştır.
Kapsamlı bir literatür incelemesiyle hazırlanan bu eserde çok disiplinli çalışmalar göz önüne alınarak bir sentez yapılmıştır. Böylelikle Ahilik Tipi Örgütlenme Modeli’nden sonra geliştirilmek istenen üretim modellerine yönelik kuram ve uygulamalar tarihsel süreçler dikkate alınarak incelenmiş; kümelenme temelli bir kalkınma programının Türkiye’ye özgü yol haritasını ortaya çıkarmak için gerekli bilgiler toplanmıştır..
Not: Hayat Yayınları ve İstanbul Teknopark ortak yayınıdır.
 

Ekonomik Kalkınma Politikalarında Kümelenme Yaklaşımı isimli 224 sayfadan oluşan kitap ; İsmail Hakkı Eraslan tarafından yazılmış ve HAYAT YAYINLARI yayınevinin 20.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Eşitsizlikler Ekonomisi pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Eşitsizlikler Ekonomisi indir, Eşitsizlikler Ekonomisi oku ve Eşitsizlikler Ekonomisi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekonomik Kalkınma Politikalarında Kümelenme Yaklaşımı pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.