Ege ve Eski Yunan Tarihi 2 Klasik ve Hellenistik Çağlar pdf – Yandex indir

tarafından
4
Ege ve Eski Yunan Tarihi 2  Klasik ve Hellenistik Çağlar pdf – Yandex indir

Prof. Dr. Mehmet Ali Kaya’nın birinci ve ikinci el kaynakları kullanarak yaptığı bilimsel bir çalışmanın ürünü olan bu kitapta Ege ve Eski Yunan tarihinin Klasik ve Hellenistik çağlarının (İÖ 550-30) siyasi ve askeri tarihi anlatılmaktadır. Deniz ticareti olanaklarının gelişip ekonomik refah seviyesinin çok yükseldiği, yazılı edebiyat türlerinin, felsefe ve sanatın büyük ilerleme kaydettiği Klasik Çağ’da Eski Yunan kentleri (poleis), hem Ege Denizi’nin doğusunu imparatorluk sınırları içinde tutan Perslerle (Pers Savaşları) hem de kendi aralarında savaştılar. Sparta ve Atina, Yunan kent devletlerinin siyasi ve askeri bakımdan en güçlü iki kenti olarak bu çağa damgasını vurdu. Persler, birbirlerine rakip ve düşman Yunan kentleri arasındaki rekabetten yararlanıp “böl ve yönet” politikası uyguladılar.
    
Klasik Çağ, Makedonya Krallığı’nı çağının en büyük askeri gücü haline getiren II. Philippos’un siyasi ve askeri başarılarıyla nihayetlendi ve böylece Yunan kent devletlerinin II. Philippos lehine vazgeçtikleri bağımsızlıklarını bir daha kazanamayacakları yeni bir döneme girildi. Günümüzde Hellenistik Çağ (İÖ 323-30) denilerek tarihe mal edilen bu dönemin temeli Pers Krallığı’nı ortadan kaldıran “Büyük” (Megas) unvanlı İskender tarafından atıldı. Hellenistik Çağ’da eski Yunan kentleri kültürel üstünlüklerini İskenderiye gibi Hellenistik dünyanın başka kentleri lehine kaybettiler ve çağın “Hellenistik” sıfatıyla birlikte anılan krallıkları (Ptolemaioslar/Mısır, Seleukoslar/Suriye, Antigonoslar/Makedonya, Pergamon, vd.) tarafından bağımlı hale getirildiler. Ancak Hellenistik krallıkların Yunan kent devletleri üzerindeki hakimiyetinin ömrü de çok olmadı. Onlar, İÖ 3. yüzyıl sonlarında Hellenistik dünya ile ilgilenmeye başlayan Roma Cumhuriyeti karşısında gerilediler ve İÖ 2. yüzyılın ilk yarısında Roma nüfuzuna boyun eğmek zorunda kaldılar.  
 

Ege ve Eski Yunan Tarihi 2
Klasik ve Hellenistik Çağlar isimli 544 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Mehmet Ali Kaya tarafından yazılmış ve BİLGE KÜLTÜR SANAT yayınevinin 16.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan 28 Şubat Sincan’dan Tarihe Notlar (Cilt 1-2 Birlikte Basım) pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde 28 Şubat Sincan’dan Tarihe Notlar (Cilt 1-2 Birlikte Basım) indir, 28 Şubat Sincan’dan Tarihe Notlar (Cilt 1-2 Birlikte Basım) oku ve 28 Şubat Sincan’dan Tarihe Notlar (Cilt 1-2 Birlikte Basım) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Ege ve Eski Yunan Tarihi 2 Klasik ve Hellenistik Çağlar pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.