Ebü’l Fida Coğrafyası pdf – Yandex indir

tarafından
8
Ebü’l Fida Coğrafyası pdf – Yandex indir

Bu kitap 14.yy’da yaşamış ve İslam Coğrafyacıları içerisinde önemli bir yere sahip olan Ebü’l Fidâ’nın Takvimü’l-Büldan adlı eserinin tercümesidir.
 
Müellif eserini kaleme almadan önce birçok Coğrafya kitabı incelenmiş, bu coğrafya kitaplarının eksik yönlerini tek tek ortaya çıkarılarak bu eksikliği gidermeye çalışmış ve bu eseri kaleme almıştır. Takvimü’l-Büldan tam olarak bir seyahat kitabı niteliğinde olmamakla beraber, teknik bir Coğrafya kitabı çizgisinde de bulunmamaktadır. Ebü’l Fidâ bu eserini kaleme alırken İbn Havkal’ın eserden büyük oranda yararlandığını söyleyerek, İbn Havkal’ın teknik bilgiler vermemesini bir eksiklik olarak gördüğünü addeder. Kitabı yazarken İbn Cezle’nin metodunu takip ettiğini belirtir ve bölgeleri anlatmaya başlamadan önce denizleri, nehirleri, gölleri ve dağları anlatmış ve bunlar hakkında bilgiler vermiştir. Bunları anlattıktan sonra bölgeleri iklim iklim ele almış ve bölgeler hakkında enlem ve boylam gibi, bölge isimlerinin okunuşları gibi teknik bilgileri, birçok eser kullanarak ayrıntısıyla vermiştir. Bu bilgiler yanında şehirlerin meşhur olan ürünlerinden, gelenek ve göreneklerinden, birbirleri ile olan mesafelerinden, halkının dini inanışlarından, mimari ve önemli yapılarından bahseder.
 

Ebü’l Fida Coğrafyası isimli 400 sayfadan oluşan kitap ; Ebü’l Fida tarafından yazılmış ve YEDİTEPE YAYINEVİ yayınevinin 18.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Yedi Güzel Adam Kırk Güzel Kelam pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Yedi Güzel Adam Kırk Güzel Kelam indir, Yedi Güzel Adam Kırk Güzel Kelam oku ve Yedi Güzel Adam Kırk Güzel Kelam pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Ebü’l Fida Coğrafyası pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.