Dünyanın Kökeni Üzerine / Nag Hammadi El Yazmaları pdf – Yandex indir

tarafından
27
Dünyanın Kökeni Üzerine / Nag Hammadi El Yazmaları pdf – Yandex indir

1945 yılında Mısır’daki Nag Hammadi kasabasında bulunan bir küp, Gnostik edebiyatın en değerli metinlerini gün yüzüne çıkardı. Küpte on üç ciltte toplam elli iki risale bulunuyordu. Risaleler Kıpti dilinde yazılmıştı.
Dünyanın Kökeni Üzerine, bir yaratılış anlatısıdır. Yazarı belli değildir ama miladi üçüncü yüzyılda yazıldığı düşünülmektedir.
Bilgeliğin (Sofia), inancın (Pistis), yaşamın (Zoe) vb.’nin kişileştirildiği; alegorik bir tarzda yazılmıştır. Metindeki yaşamın annesi Hz. Havva, düşük olarak doğan ise Hz. Adem’dir. Pistis Sofia, Yaldabaoth’un yaratıcısı ve Zoe’nin annesidir. Yaldabaoth, ilk hükümdar ve ilk atadır ve Tanrı olduğunu sanmaktadır. Abel, Havva’nın Yaldabaoth’tan olan oğludur. Metinde farklı yaratılışlara sahip üç adet Adem vardır. Havva da Adem’in eşidir.
Dünyanın Kökeni Üzerine’nin kahramanları arasında hükümdarlar, yöneticiler, güçler, melekler ve daimonlar vardır. Eski Ahit’in alternatif dünyasında tüm bunları hatta daha fazlasını (nefiller, gog ve magog vb.) bulabilirsiniz.
 

Dünyanın Kökeni Üzerine / Nag Hammadi El Yazmaları isimli 48 sayfadan oluşan kitap ; Kolektif tarafından yazılmış ve ALTIKIRKBEŞ YAYINLARI yayınevinin 23.01.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Fareler ve İnsanlar pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Fareler ve İnsanlar indir, Fareler ve İnsanlar oku ve Fareler ve İnsanlar pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Dünyanın Kökeni Üzerine / Nag Hammadi El Yazmaları pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.