Divan Yolu’ndan Pera’ya Selametle Modern Türk Şiirine Doğru pdf – Yandex indir

tarafından
6
Divan Yolu’ndan Pera’ya Selametle  Modern Türk Şiirine Doğru pdf – Yandex indir

Şiir uzun ve serüvenli bir yolculuktur; lâkin, bazen yolculuk olduğu farkedilmez, bazen de ne kadar uzun sürdüğü… Kimi zaman maceraları anlaşılmaz, kimi zaman da varılmak istenen menzile ulaşıldığı… Klâsik Osmanlı şiirinin sergüzeşti, Topkapı Sarayı’nın cümle kapısı önünden başlar. Dîvanyolu’ndan âheste-beste bir yürüyüşle Haliç’e kadar gelişi üç asrı bulan şiir, Azapkapısı kıyılarında şöyle bir soluklanır. Karşıya geçmek için üççifte kayık aramakla oyalanırken cisr-i cedid de tamamlanıvermiştir. Dört asır boyu Pera’ya çıkmak ihtiyacı duymayan Osmanlı, artık oraya ulaşımın en kolay yolunu aramakta ise, şiirin de bu kestirme yolları kullanma hakkı kendiliğinden doğmuş demektir. Elinizdeki kitap, işte bu cevelânın iki menzil arasını anlatıyor. Yolculuğunu Haliç sahillerinden aktarmaya başladığı şiiri, Unkapanı yokuşunu kan-ter içinde tırmanırken yalnız bırakacak. “Koca bir seyahatin ne de küçük parçası!” demeyin; zîrâ, şiirin bu iki nokta arasını katetmesi bile iki asrı buldu ve şu koca kitabı doldurdu. Ötesini varın siz düşünün.
 

Divan Yolu’ndan Pera’ya Selametle
Modern Türk Şiirine Doğru isimli 639 sayfadan oluşan kitap ; M. Kayahan Özgül tarafından yazılmış ve ÖTÜKEN NEŞRİYAT yayınevinin 29.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan İki Yaşam pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde İki Yaşam indir, İki Yaşam oku ve İki Yaşam pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Divan Yolu’ndan Pera’ya Selametle Modern Türk Şiirine Doğru pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.