Divan Şiirinde Ab-ı Hayat pdf – Yandex indir

tarafından
4
Divan Şiirinde Ab-ı Hayat pdf – Yandex indir

Dünya kavimlerinin hemen hepsinin kültüründe, insanı canlandıran, gençleştiren ve hastalıklarını gideren su, ağaç ve bitki bulunduğu inancı yer almaktadır. Bu inanç, insanlık tarihinin en eski yazılı eserlerinden biri olan Gilgameş destanında görüldüğüne bakılarak, ilk çağlardan itibaren
doğmuştur denilebilir. Ab-ı hayat, bu tür inançların en yaygın ve en etkili olanıdır.

Ab-ı hayat inancı, Hz. Musa-Hızır ve Zülkarneyn’le ilintili kılınarak İslamî bir nitelik kazanmıştır. Türk İslam kültüründe ab-ı hayat inancı, çok önemli bir yer edinmiştir. Birçok hikâyeye konu olmuş, birçok kahramanı ölümsüz kılmıştır.

Divan şairleri de ab-ı hayat inancına ve kavramına çok önem vermişlerdir. Manzumelerinde onu, her türlü duygu, düşünce, hayal ve heyecanlarını ifade etmek için teşbih, telmih ve mecaz yoluyla kullanmışlardır. İşte bu kitapta, Divan Şiirinde ab-ı hayat sözünün ve kavramının hangi
anlamlara işaret ettiğini bulacaksınız.
 

Divan Şiirinde Ab-ı Hayat isimli 120 sayfadan oluşan kitap ; Doç. Dr. Zülfi Güler tarafından yazılmış ve ÖĞRETMENİM DERGİSİ YAYINLARI yayınevinin 28.04.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bir Türk Süvari Subayının Defteri / Ekim-Aralık 1912 Süloğlu’dan Çatalca’ya pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Bir Türk Süvari Subayının Defteri / Ekim-Aralık 1912 Süloğlu’dan Çatalca’ya indir, Bir Türk Süvari Subayının Defteri / Ekim-Aralık 1912 Süloğlu’dan Çatalca’ya oku ve Bir Türk Süvari Subayının Defteri / Ekim-Aralık 1912 Süloğlu’dan Çatalca’ya pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Divan Şiirinde Ab-ı Hayat pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.