Dindarlığın Siyaseti İslami Uyanış ve Feminist Özne pdf – Yandex indir

Dindarlığın Siyaseti  İslami Uyanış ve Feminist Özne pdf – Yandex indir

Antropolog Saba Mahmood 2013 yılında öğrencisi Esra Albayrak ile maillerinin Wikileaks tarafından sızdırılmasıyla Türkiye’de ilk defa gündeme geldi. Mahmood’un en temel eseri Dindarlığın Siyaseti toplumsal cinsiyet, inanç ve siyasetin kesişimini 90’lı yıllarda Kahire’de yapmış olduğu Kadın Camii Hareketi üzerinden inceliyor. Ülkemizde de bilindiği üzere, bu kesişim etrafında üretilen söylemler, tartışmanın öznesi konumundaki dindar kadınları dışarıda bırakma eyilimindeler. Mahmood çalışmasında sözü dindar kadınlara vererek yepyeni bir çığır açılmasına vesile oluyor.
Etnografik saha çalışmasını bir başlangıç noktası olarak alan araştırma, Mısırlı kadınların içinde yaşadıkları ataerkil toplumla olan ilişkilerini nasıl müzakere ettiklerini, siyasal islam ile nasıl ilişkilendiklerini ve inançları üzerinden nasıl toplumsal faallik alanları yaratıklarını inceliyor. Türkiye de halen son derece kutuplaştırıcı olmaya devam eden başörtüsü tartışmalarına yepyeni bir perspektif katan kitap, toplumsal alanda kısırlaşmış tartışmaları çözümleyebilmek için temel bir metin niteliğinde. 
 
 

Dindarlığın Siyaseti
İslami Uyanış ve Feminist Özne isimli 320 sayfadan oluşan kitap ; Saba Mahmood tarafından yazılmış ve ISLIK YAYINLARI yayınevinin 05.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Yalova Folkloru (Cilt 2) pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Yalova Folkloru (Cilt 2) indir, Yalova Folkloru (Cilt 2) oku ve Yalova Folkloru (Cilt 2) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Dindarlığın Siyaseti İslami Uyanış ve Feminist Özne pdf – Yandex indir - PDF indir