Denemeler ve Kadimlerin Bilgeliği pdf – Yandex indir

Denemeler ve Kadimlerin Bilgeliği pdf – Yandex indir

“Zenginliğin erdemi ılımlılık, güçlüğün erdemi ise ahlak kuralları içinde daha kahramanca bir erdem olan tahammüldür. Zenginlik Eski Ahit’in bir lütfudur, güçlük ise Tanrı’nın lütfunun bir göstergesini, muazzam bir rahmeti taşıyan Yeni olanın. Yine de Eski Ahit’te bile Davut’un arpını dinlerseniz, cenaze arabasına benzer pek çok sesi ilahiler olarak duyarsınız, Kutsal Ruhun kalemi Süleyman’ın saadetinden ziyade Eyüp’ün kederlerini tasvir etmeye çabalamıştır. Zenginlik pek çok korku ve nefret, güçlük ise konfor ve umutlar olmadan var olmaz. İşlemeler ve nakışlarda canlı bir çalışmanın üzgün ve dinsel bir zemine sahip olmasının, koyu ve melankolik bir çalışmanın aydınlık bir zemine sahip olmasından daha keyif verici olduğunu görürüz. Bu yüzden gözün zevkini kalbin zevkiyle yargılayın. Elbette ki erdem değerli kokular gibidir ve öfkelendirildiğinde veya ezildiğinde en güzel şekilde kokar, çünkü zenginlik ahlaksızlığı, güçlük de erdemi en iyi şekilde keşfeder.”
Bacon’ın felsefesinin odağı bilimdir. Ona göre bilim bir ilerleme, gelişme sürecidir. Tarih boyunca dinsel, siyasal ve düşünsel nedenlerle önem verilmeyen bilimin, insanları aydınlatma ve yönlendirme işlevini öne çıkarmak gerekir. Bilim, sözcüklerle oynamak yerine, doğanın özünü kavramaya yönelmelidir. Doğaya egemen olmanın birinci koşulu, onu kendi bütünlüğü içinde bilmek, onu düzenleyen genel yasaları kavramaktır. Bunun yolu da deneyden geçer. Kesin bilgi, kuşkunun bittiği yerde başlar.
 

Denemeler ve Kadimlerin Bilgeliği isimli 328 sayfadan oluşan kitap ; Francis Bacon tarafından yazılmış ve DORLİON YAYINEVİ yayınevinin 28.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Denemeler ve Kadimlerin Bilgeliği pdf – Yandex indir - PDF indir