Constantin Brancuşi pdf – Yandex indir

Constantin Brancuşi pdf – Yandex indir

Yirminci yüzyılın en önemli heykeltıraşlarından Constantin Brâncuşi (1876-1957), ele avuca sığmaz bir karaktere sahipti. Ayrıksı bir karaktere sahip olmanın çekiciliğinin farkındaydı. Dolayısıyla onun gizemli ve sıra dışı mizacı, yalnızca Avrupalıların gözünde vampirlerin ve kurt adamların musallat olduğu Romanya’da yetişmesinden kaynaklanmıyordu. 

Brâncuşi efsanesi, Rumen sanatçılar Alexandre Istrati ve Natalia Dumitresco 1986 yılında Brâncuşi’un kişisel yazışmalarının bir kısmını yayımlayana dek bozulmadan kaldı. 2001 yılında gelindiğindeyse, Brâncuşi’un kişisel yazışmalarının tamamını kamuya açan kapsamlı bir katalog yayımlandı. 
Sanda Miller, erişime açılan bütün kaynaklardan yararlanarak kaleme aldığı bu biyografide, Brâncuşi’un etrafında gelişen efsanevi anlatıların ötesine bakıyor ve nihayet Karpat Dağları’nın haşarı bir çocuğunun, bulaşıkçılık yaparak hayatta kalmaya çalışan bir öğrencinin, dönemin bohem çevrelerinde pişen ve etrafına neşe saçan bir sanatçının hikâyesini sunuyor.
Bununla yetinmeyip Brâncuşi’un eserlerini de incelemeye tabi tutan Miller, yirminci yüzyıl modernist sanatına yön veren isimlerden biri olan bu heykeltıraşın hak ettiği ilgiyi görmesine imkân sağlıyor. 

Size saf neşeyi sunuyorum. Onu fark edene dek heykellerime bakın. Tanrı’ya en yakın insanlar, bunu görmeyi başardı. Tanrı’ya yakın olmak, koşullara bağımlılığı geride bırakmaktır; varlıkların özünü, esasını kavramak; yüzünü nihai hakikate dönmektir.
 
 

Constantin Brancuşi isimli 157 sayfadan oluşan kitap ; Sanda Miller tarafından yazılmış ve RUNİK KİTAP yayınevinin 03.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Uygunsuz Adım pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Uygunsuz Adım indir, Uygunsuz Adım oku ve Uygunsuz Adım pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Constantin Brancuşi pdf – Yandex indir - PDF indir