Çin’in Doğu Afrika’daki Yumuşak Gücü Kenya, Tanzanya ve Uganda Örnekleri pdf – Yandex indir

tarafından
4
Çin’in Doğu Afrika’daki Yumuşak Gücü  Kenya, Tanzanya ve Uganda Örnekleri pdf – Yandex indir

Çin-Afrika ilişkileri, 2000 yılından sonra daha belirgin olmaya başladı. Bağımsızlık süreçlerinde önemli destekler verdiği kıta ile tekrar yakınlaşmaya başlayan Çin, devasa ekonomik gücü ile pek çok bölgede büyük projelere imza attı. Peki, kazan-kazan stratejisi kapsamındaki ikili ilişkilerde, kim, ne kadar kazandı?

Bu çalışma, “üçüncü dünyanın lideri” olarak görülen ve aynı zamanda küresel bir güç olan Çin’in, Doğu Afrika’da bulunma sebeplerini, yumuşak güç stratejisi kapsamında ele almaktadır. Eğitim, kültür, medya, insani yardım gibi yumuşak güç etkenlerinin bölgedeki etkileri incelenirken yatırım, ulaşım, altyapı, tarım gibi hususların da aynı kapsamda, ne derece etkili yumuşak güç etkenleri hâline dönüşebildiği tahlil edilmektedir.

Bu bağlamda, Doğu Afrika’nın üç önemli ülkesi; Kenya, Tanzanya ve Uganda’nın, Çin ile ilişkilerinin tarihi incelenmiş, ilişkilerin bugününe dair gözlemler aktarılmış ve geleceğe dair çıkarımlara yer verilmiştir. Güç literatürünün de tartışıldığı çalışma, yumuşak güç kavramının günümüzdeki farklı yorumlarına odaklanmış ve Çin-Afrika ilişkileri özelinde, yeni bir çerçeve çizmeye çalışmıştır. “Müttefik Çin” ve “Tehdit Çin” algılarının değerlendirildiği çalışmanın, iki görüşün, çok boyutlu tartışılmasına katkı sağlaması umulmaktadır.
 

Çin’in Doğu Afrika’daki Yumuşak Gücü Kenya, Tanzanya ve Uganda Örnekleri isimli 380 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Ensar Küçükaltan tarafından yazılmış ve NOBEL BİLİMSEL yayınevinin 09.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Çin’in Doğu Afrika’daki Yumuşak Gücü Kenya, Tanzanya ve Uganda Örnekleri pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.