Çanakkale Boğazı 1915 Deniz Savaşları W. Von Thomson Hamidiye Günlükleri pdf – Yandex indir

Çanakkale Boğazı 1915 Deniz Savaşları W. Von Thomson Hamidiye Günlükleri pdf – Yandex indir

W. von Thomson’nun “Hamidiye Tabyaları Günlüğü” ile Ernst Krieger’in Çanakkale Savaşları Albümü’nün ortaya çıkma öyküsü 2005 yılına kadar geri gitmektedir. Troya Kazı ekibi olarak bir hafta sonu gezisinde Kumkale kahvesinde fotokopiyle çoğaltılmış Kumkale ve çevresine ait eski fotoğraflar dikkatimizi çekmişti. Özellikle 19. yüzyıla ait Troya önündeki eski köprü, 17. yüzyıldan itibaren neredeyse tüm seyyahların anılarında ve dönemin haritalarında yer alan Yenişehir’in savaş sırasındaki resimleri araştırma tarihi ve bölgenin 1915 Çanakkale Savaşları sırasındaki durumu hakkında, ama özellikle de Troya örneyerinin de bu yıllardaki durumunu gösterebilme açısından bizler için önemliydi.
Söz konusu fotoğrafların kim tarafından ve nasıl buralara kadar ulaştığını öğrenmek istediğimiz işler biraz daha çetrefilli hale dönüştü. Sonunda fotoğrafların kaynağını öğrenmiştik: Almanya’da yaşayan Kumkaleli Osman Kutlugün… Ancak uzun yıllar Almanya’da çalışmış ve emekli olmuş Osman Amca ile buluşmamızda pek kolay olmamıştı. Daha da zor olan Osman Amca’nın fotoğrafların kime ait olduğu konusundaki ketum davranışıydı. Tek öğrenebildiğimiz Osman Amca’nın 1970’li yılların başında işçi olarak eşi Necla Hanım’la beraber Bremen’e gitmiş olduğu ve orada farklı işlerden sonra bir manav dükkânı açmış olduğuydu. Osman amcadan daha fazla bir şey öğrenmek imkânsızdı. Ben de umudumu kesmiş, fotoğraflar ve belki de anıların olduğu bir günlükten umudumu kesmiş ve konuyu kapatmıştım; ta ki Osman Amca’nın vefatına kadar… Osman Amca, 2015 yılının Kış’ında beyin kanaması sonrasında hayata gözlerini yummuştu.
 

Çanakkale Boğazı 1915 Deniz Savaşları W. Von Thomson Hamidiye Günlükleri isimli 130 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve PARADİGMA AKADEMİ YAYINLARI yayınevinin 07.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kemalizm Osmanlı Sonrası Dünyada Ulusaşırı Siyaset pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Kemalizm Osmanlı Sonrası Dünyada Ulusaşırı Siyaset indir, Kemalizm Osmanlı Sonrası Dünyada Ulusaşırı Siyaset oku ve Kemalizm Osmanlı Sonrası Dünyada Ulusaşırı Siyaset pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Çanakkale Boğazı 1915 Deniz Savaşları W. Von Thomson Hamidiye Günlükleri pdf – Yandex indir - PDF indir