Bulmaca Film: Tenet Anlatı Çözümlemesi ve Seyirci Alımlaması pdf – Yandex indir

tarafından
4
Bulmaca Film: Tenet   Anlatı Çözümlemesi ve Seyirci Alımlaması pdf – Yandex indir

Seyirciyi edilgen bir konuma yerleştiren geleneksel Hollywood sinemasındaki klasik anlatı kurallarından farklı olarak, özellikle son dönemlerin Hollywood sinemasının anlatı yapısındaki parçalı ve belirsiz hal, seyirciyi aktif olarak film izleme deneyimine davet etmektedir. Bulmaca anlatı yapısının film izleme esnasında zor takip edilmesi, seyircilerin tıpkı bir bulmacanın parçalarını birleştiriyormuş gibi filmdeki hiçbir ipucunu kaçırmayacak şekilde dikkatli olmalarını ve hatta filmi birden fazla kez izlemelerini gerektirmektedir.
Bu kitabın temel amacı, Hollywood sinemasında 1990 sonrası ortaya çıkan ve son dönemlerde gelişen bulmaca filmsel anlatı yapısına odaklanılarak, bu hikâye anlatım biçimi çerçevesinde seyirciler tarafından yapılan okuma pratiklerindeki bilişsel yapıları ortaya koymaktır. Bu amaçla, Hollywood sinemasında bulmaca filmsel anlatı biçiminde ürettiği filmler ile seyirciye ulaşan Christopher Nolan’ın Tenet (2020) filmi, David Bordwell’in geliştirmiş olduğu bilişsel film kuramı çerçevesinde çözümlenmiş, ardından Tenet filmini izleyen seyirciler ile derinlemesine görüşmeler yapılarak filmi okuma/alımlama pratikleri analiz edilmiştir.
 
 

Bulmaca Film: Tenet Anlatı Çözümlemesi ve Seyirci Alımlaması isimli 304 sayfadan oluşan kitap ; Bahar Atmaca Demir tarafından yazılmış ve DORUK YAYINLARI yayınevinin 16.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Bulmaca Film: Tenet Anlatı Çözümlemesi ve Seyirci Alımlaması pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.