Bir Osmanlı Beylerbeyi Vezir İshak Paşa pdf – Yandex indir

tarafından
6
Bir Osmanlı Beylerbeyi Vezir İshak Paşa pdf – Yandex indir

Çıldır Eyaleti, yurtluk-ocaklık sistemine göre kurulduğu 1579 yılından Erzurum Eyaleti’ne bağlı sancak haline getirildiği 1833 yılına kadar aynı aileden birçok kişi tarafından yönetilmiştir. Bu kişiler arasında, beylerbeyi olduğu 1695 yılı ile vefat ettiği 1748 yılları arasında arada fasılalar olsa da yarım yüzyılı aşkın bir dönem eyaletin beylerbeyliğini yapmış bir isim ön plana çıkmaktadır. Bu isim, kurucu beylerbeyi II. Menûçihr’in kardeşi Sefer Paşa’nın soyundan gelen Vezir İshak Paşa’dır. Mezkûr tarihler arasında bir dönem hem şahsi karizması hem de bölgeyle eskiden beri süregelen ilişkileri onu Tiflis Eyaleti idareciliğine de taşımıştır. Bu çalışmanın amacı; Osmanlı Devleti’nin kuzey-doğu sınırında XVIII. yüzyılın ilk yarısında vazife yapmış bir beylerbeyi olan İshak Paşa’nın Osmanlı taşra idari sistemindeki önemini ortaya koymaya çalışmaktır. Bununla birlikte çalışmamız İshak Paşa’nın görev yaptığı bölgenin, siyasi ve sosyal yapısı hakkında kanaat sahibi olmamıza imkân vermeyi de amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışma Osmanlı taşra idari sisteminde beylerbeyleri olarak görev yapmış idarecilerle ilgili yapılan çalışmalar literatürüne katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
 

Bir Osmanlı Beylerbeyi Vezir İshak Paşa isimli 376 sayfadan oluşan kitap ; Mehmet Kazdal tarafından yazılmış ve FECR YAYINEVİ yayınevinin 15.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Planlı Devletçilikten Neo-Liberalizme Geçiş: Türk Siyasal Tarihi (1950-1993) pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Planlı Devletçilikten Neo-Liberalizme Geçiş Türk Siyasal Tarihi (1950-1993) indir, Planlı Devletçilikten Neo-Liberalizme Geçiş Türk Siyasal Tarihi (1950-1993) oku ve Planlı Devletçilikten Neo-Liberalizme Geçiş Türk Siyasal Tarihi (1950-1993) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Osmanlı Beylerbeyi Vezir İshak Paşa pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.