Bir İdam Mahkûmunun Son Günü pdf – Yandex indir

tarafından
16
Bir İdam Mahkûmunun Son Günü pdf – Yandex indir

İdam cezası adaleti mi tesis eder yoksa toplumsal-siyasal çerçevesi dışında düşünülemeyecek cürümlerin yükünü tek bir bireyin sırtına yükleyerek kolaycı bir adalet yanılsaması mı yaratır? Büyük yazar Victor Hugo, bir idam mahkûmunun kendi kaleminden aktardığı hikâyesinde işin insani boyutuna dikkat çekerken ağır bir toplumsal eleştiri de yapıyor aslında. Giyotinle yapılan infazların halk arasında coşkuyla karşılandığı bir dönemde Hugo’nun esere yazdığı önsöz ise, bugün dahi güncelliğini koruyan insani-toplumsal sorunlara dikkat çeken
bir hukuk felsefesi dersi adeta.
“Grève Meydanı ölüleri belki de belli tarihlerde, karanlık kış gecelerinde, kendilerine ait bu meydanda bir araya geliyor. Soluk yüzlü ve kanlar içinde bir kalabalık olmalı bu. Bu buluşmayı kaçırmayacağım. Ay olmayacak ve alçak sesle konuşacağız. Yıpranmış cephesi, delik deşik çatısı ve herkes için amansız saat kadranıyla Belediye Sarayı da orada olacak. İblislerin bir celladın kafasını kestikleri meydanda, cehennemden gelen bir giyotin bulunacak; sabahın saat dördünde. Bu sefer biz onun etrafında olacağız.”
 

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü isimli 160 sayfadan oluşan kitap ; Victor Hugo tarafından yazılmış ve KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ yayınevinin 20.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Dublinliler pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Dublinliler indir, Dublinliler oku ve Dublinliler pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.