Bir Başka Tarih Mümkün Müydü? Ermeni Meselesi Üzerine Yazılar pdf – Yandex indir

tarafından
34
Bir Başka Tarih Mümkün Müydü?  Ermeni Meselesi Üzerine Yazılar pdf – Yandex indir

“Tehcir miydi, soykırım mıydı?” Yoksa 1915, yine yaygın resmi görüşün ileri sürdüğü gibi, bir “mukatele”den mi ibaretti? Yanlış bir hayatı doğru yaşamanın güçlüğünü akla getiriyor bu sorular: Gecikmiş bir soruya, kaybedilmiş bir imkâna sadece tarihe değil bugüne de ışık verecek bir bağlam kazandırmak da aynı ölçüde zor.
“Ermeni meselesi”yle ilgili yazılarını, söyleşilerini ve değinilerini bir araya getirdiğimiz Masis Kürkçügil bu zor işe girişiyor. Sadece 1915’e değil, 1908’de Ermeniler açısından kaybedilmiş inkılabın şifrelerine ve “unutulmak istenmiş” bir tarihe odaklanıyor. Geçmişe bugün yaşayanları da özgürleştirecek soruyu yöneltiyor: “Bir başka tarih mümkün müydü?”
Tarihe Marksist bir bakış açısıyla yaklaşan, yıllardır sosyalist devrimci siyasetin içinden birinin, geçmişin bu büyük olaylar dizgesine ışık tutan yazılarını okuyacaksınız bu kitapta. Kürkçügil Ermeni siyasi partileri Hınçaklar ve Taşnakların tarihsel serüvenlerini, Taşnakların İttihat ve Terakki ile ilişkilerini, 1908’de İttihatçılarla Ermeni örgütleri arasında kurulan ittifakın birkaç yıl içinde nasıl berhava olduğunu analiz ediyor. Ermeni meselesini Paramaz’dan Manuşyan’a, Rakovski’den Rosa Luxemburg’a, Armen Garo’dan Hagop Babigyan’a, Talat Paşa’dan Cemal Paşa’ya ve nihayet Hrant Dink’e uzanan geniş bir tarihsellikte ve perspektifte irdeliyor.
 

Bir Başka Tarih Mümkün Müydü? Ermeni Meselesi Üzerine Yazılar isimli 208 sayfadan oluşan kitap ; Masis Kürkçügil tarafından yazılmış ve AYRINTI YAYINLARI yayınevinin 03.02.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan 10. Boyut pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde 10. Boyut indir, 10. Boyut oku ve 10. Boyut pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Başka Tarih Mümkün Müydü? Ermeni Meselesi Üzerine Yazılar pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.