Belediyeciliğin Esasları Düzce Pratiğinden Örneklerle pdf – Yandex indir

tarafından
7
Belediyeciliğin Esasları  Düzce Pratiğinden Örneklerle pdf – Yandex indir

Bu kitap, bir faaliyet raporu veya icraat dosyası değildir.
Belediyeciliğin Esasları kitabını, Düzce örneğinden hareketle, yeni ve kalıcı bir belediyecilik anlayışı ve kültürü oluşturabilme gayreti ve motivasyonu ile kaleme aldım.
Şehircilik ve şehir yönetimi konusu, tüm iktidarların ve yöneticilerin en başta gelen gündem maddelerinden biridir. Klasik belediyecilik hizmetleriyle sınırlı, sadece çöp toplayan, yol temizleyen, su getiren anlayış çok gerilerde kaldı. Dünya değişirken, Türkiye değişirken, idare etme yöntemleri değişirken elbette yerel yönetimler de bu sürecin gerisinde kalamazdı, nitekim kalmadı da.
Belediyeler sadece klasik hizmetlerin değil, sanayinin, üretimin, tabiatın, eğitimin, bilimin, teknolojinin, sağlığın, ulaşımın, tarımın, sanatın, kültürün, tarihin ve turizmin de modern belediyecilik anlayışının olmazsa olmazları olduğunun farkına vardılar. Dolayısıyla bir şehircilik vizyonu ortaya koymak ve bu vizyonun peşinden kararlılıkla gitmek başarının anahtarı oldu.
Belediyeciliğin Esasları kitabımda, belediyeciliğin olmazsa olmazlarını, esaslarını ve vizyonunu 10 bölümde siz kıymetli okurlarla paylaştım: İnsan, Bütçe, İmar, Altyapı, Çevre, Ulaşım, Kültür, Kalkınma, Teknoloji ve Kalite… Bu bölümlerin tümünde göreceğiniz gibi her icraatın, projenin, yatırımın merkezine ‘insanı’ koyarak çalıştık. Her bölüm birbirinden bağımsız gibi gözükse de aslında birbirini tamamlayan ve destekleyen zincirin halkaları gibidir.
Medeniyet kelimesi ‘Medine’den gelir. Yani şehir. Şehir ve medeniyet. Şehir ve belediye. Kadim bir medeniyet inşa etmek istiyorsak işe başlamamız gereken yer de belediyelerdir. Kadim bir medeniyet inşasına katkıda bulunmak maksadıyla bu kitabı kaleme aldım.
Belediyelerin lokomotif olduğu ve şehirlerin yarıştığı günümüz dünyasında; Düzce örneğinden yola çıkarak şehirlerimize en az 50 yıllık bir projeksiyonla yaklaşılması gerektiğini özellikle vurgulamak isterim. Günü kurtarmaya çalışan kısa vadeli hiçbir proje ve yatırımın, geleceği tasarlayan modern belediyecilik anlayışında yeri olmadığını düşünüyorum.
Yarınların yöneticilerine ışık tutacağına ve yeni bakış açıları kazandıracağına inandığım bu kitapta, bir şehrin ihtiyacı olan her türlü projeye yönelik başarılı uygulama örnekleri bulmak mümkündür.
Dr. Faruk ÖZLÜ
Düzce, Kasım 2023
 

Belediyeciliğin Esasları Düzce Pratiğinden Örneklerle isimli 272 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Faruk Özlü tarafından yazılmış ve DBY YAYINLARI yayınevinin 04.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Belediyeciliğin Esasları Düzce Pratiğinden Örneklerle pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.