Avni Lifij pdf – Yandex indir

tarafından
7
Avni Lifij  pdf – Yandex indir

“Avni Lifij, Türkiye’de çağdaş resim sanatının modern ilk temsilcisi, ilk köküdür”
 
Bu kitap; Türkiye’de resim sanatı üzerine sanat tarihçi-eleştirmen Özkan Eroğlu’nun tespitinden hareketle, Avni Lifij’in resim sanatımızda önemini değerlendiren bir çalışmadır. Avni Lifij’e dair bu kitap, sanat tarihi bilgisi içeren, daha önceki çalışmalardan ayrılan bir özellik gösteriyor. Kitapta, Avni Lifij’in sanatının gelişimi, hayatındaki önemli dönemeçler, kişiler ve zamanın zihni vurgusu bağlamında verilmiş; özellikle sanatçının resimleri, duruşu, sanat çevresiyle ilişkisi üzerinden ele alınmaya çalışılmıştır. Bu kitabı hazırlarken görülüyor ki Avni Lifij’i sanatımızda öncü kılan, resim sanatına olan çağdaş ve modern bakışıdır. Sanat entelektüeli kimliği, yaratıcı sanata dair çıkışları yakalamasına neden olmuştur. Dünya, ilerici bir sanat zamanını yaşarken, o da bu zenginliğin resmimizde temsil edilmesini sağlamıştır. Plastik açıdan yaratıcı boyutunu, empresyon, ekspresyon ve romantik oluşlar, sanatçı aurası ve zihinselliği açılarından birleştirmiştir. Samimi bir sanat dilini, resimlerinde görselleştirerek çağdaşlarının önüne geçmiştir. Kitap, sanat ortamımızda, Avni Lifij’in dahil olduğu 1914 kuşağını, sanat çevresinin düşünsel zeminini ve sanata olan bakışını göstermesi açısından bizce ayrı bir önem de taşımaktadır.
 

Avni Lifij isimli 88 sayfadan oluşan kitap ; Evrim Sekmen Becan tarafından yazılmış ve İZLEKLER YAYINLARI yayınevinin 19.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Saklı Mecmua Ali Ufki Bibliotheque Nationale de France'taki (Turc 292) Yazması pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Saklı Mecmua Ali Ufki Bibliotheque Nationale de France'taki (Turc 292) Yazması indir, Saklı Mecmua Ali Ufki Bibliotheque Nationale de France'taki (Turc 292) Yazması oku ve Saklı Mecmua Ali Ufki Bibliotheque Nationale de France'taki (Turc 292) Yazması pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Avni Lifij pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.