Atatürk’ün Demokratik Söylemleri Hürriyet Gazetesi’nde Yayınlanan Yazılarım pdf – Yandex indir

tarafından
2
Atatürk’ün Demokratik Söylemleri  Hürriyet Gazetesi’nde Yayınlanan Yazılarım pdf – Yandex indir

Nazım Hikmet, Erzurum yaylalarını, Anadolu’yu araştırır. Malatya Cezaevi’nde yatan Kemal Tahir ile Doğu sorunu hakkında mektuplaşır, merakını gidermeye çalışır. Nazım Hikmet aynı zamanda
Dil Bilimci Kamuran Bedirhan ile mektuplaşarak Kürtler ve Türkler hakkındaki görüşlerini ifade eder.   Nazım Hikmet’in, Kamuran Bedirhan’a yazdığı mektubundan satır başları:
 
“Kökleri yüzyılların derinliklerine dalan ve tarihiyle, kültürüyle Kürt milletinin önemli bir çoğunluğu Anadolu’nun bir parçasında yaşar. Anadolu’nun öbür parçasında yaşayan Türk milletini Kürt milleti kardeş sayar. Anadolu Millî Kurtuluş Hareketi yalnız Türkler için değil Kürtler için de tarihlerinin en şerefli sayfalarından biridir.” der.
“ Nazım Hikmet, “Memleketimden İnsan Manzaraları” adlı eserinde Kürtlerden söz eder. Aydınlı Jandarma Başçavuşu Hüsnü’nün karısı Emine’yi şiirinde konuşturur:
 
Hüsnü Çavuşla on beş yıl,
bayan hemşire,
kalmadı gezmediğimiz yer.
Karadeniz’de içinde Lazların,
Şarkta Kürtlerin arasında.
Kürtlere kuyruklu derler, yalan.
Kuyrukları yok.
 
Yalnız çok asi, çok fakir
insanlar.
Zenginleri de var
ama az…
 

Atatürk’ün Demokratik Söylemleri Hürriyet Gazetesi’nde Yayınlanan Yazılarım isimli 187 sayfadan oluşan kitap ; Ramazan Topdemir tarafından yazılmış ve GECE KİTAPLIĞI yayınevinin 04.09.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Atatürk’ün Demokratik Söylemleri Hürriyet Gazetesi’nde Yayınlanan Yazılarım pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.