Astronomi ve Astrofiziğe Giriş pdf – Yandex indir

tarafından
6
Astronomi ve Astrofiziğe Giriş pdf – Yandex indir

Astronomi insanlık tarihinin en eski bilimi sayılabilir. İlk insandan bu yana gökyüzü hep merak konusu olmuş, yıldızların uzaklığına ve ihtişamına övgüler dizilmiştir. Ay, Güneş ve yıldızların hareketleri dikkatle incelenmiş ve kaydedilmiştir. Böylece saat ve takvimler yapılmış, yıl mevsimlere bölünmüş, yön tayin edilmiş ve hatta bu muazzam yapıların insanlara uğur veya kötülük getireceğine inanılmıştır.

Bugün gökyüzünü çok daha iyi tanıyoruz. Astronomiye dair bilgilerimizin neredeyse tamamı son yüzyıldaki keşiflerden oluşuyor. Çok güçlü teleskoplar, uzay araçları ve uydular evreni anlamamız açısından bize büyük imkanlar sağlıyor. Elbette herkes bu araçlara sahip değil ama herkesin gökyüzünü inceleyebilecek gücü var. Havanın açık ve temiz olduğu bir gecede, şehir ışıklarından uzak bir bölgede gökyüzüne dikkatli bir gözle baktığınızda takımyıldızlarını, beş gezegeni, Samanyolu’nun o eşsiz çizgisini, bazı galaksileri ve hareket eden büyük uyduları görebilirsiniz. Daha sönük gökcisimlerini incelemek için küçük de olsa bir teleskoba ihtiyacınız olacaktır. İşte elinizdeki kitap bu tür bilgilerle dolu. Bu kitap, astronomiye merak duyanları keyifli bir yolculuğa davet ediyor.
 

Astronomi ve Astrofiziğe Giriş isimli 214 sayfadan oluşan kitap ; Ahmet Polatoğlu tarafından yazılmış ve KİTAPYURDU DOĞRUDAN YAYINCILIK (KDY) yayınevinin 23.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Astronomi ve Astrofiziğe Giriş pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.