Arıburnu 1915 (Ciltli) Çanakkale Savaş’ndan Belgesel Öyküler pdf – Yandex indir

tarafından
4
Arıburnu 1915 (Ciltli)  Çanakkale Savaş’ndan Belgesel Öyküler pdf – Yandex indir

“Çanakkale’de savaşan taraflar için siperin gerisi yoktu. Bir tarafta deniz, öbür tarafta yalçın sırt; siper tam bir kapandı. Ölümün her an kol gezdiği bu siperler, destanlaşan insan öykülerinin de mekânı olmuştu. Artık padişahı adına değil bilfiil kendi toprağı, yurdu uğruna savaşan Osmanlı neferi için her siper vatandı. Anzak askeri ise, Büyük Britanya İmparatorluğu’nu sorgulamaya başlamış, o siperlerde yazdığı kahramanlık destanıyla uzak diyarlarda kimliğini oluşturmaya yönelmişti. Çanakkale’de savaşanlar ortak bir kaderi paylaşmıştı. Sekiz, on, yirmi metre uzaklıktaki karşılıklı siperlerde sürdürülen ölüm-kalım kavgası içinde birbirlerine saygı duymayı öğrenmişler; bu kader ortaklığı savaştan sonra kurulan dostluk ilişkilerinin de temellerini atmıştı.
 
Haluk Oral’ın yaklaşık 20 yıllık tutkusunun, adeta iğneyle kuyu kazarcasına derlediği belge, obje ve hatıratların bir ürünü olan bu kitap, klasik bir tarih çalışması veya bir harp tarihi incelemesi değil. Odak noktasında Çanakkale Savaşı’nın can alıcı bölümlerinden birini oluşturan ‘Arıburnu Savaşları’ndan ‘insan manzaraları’ yer alıyor. Yazar, daracık bir sahil şeridinde ölüm ile hayat arasına çekilen o incecik çizgide iki tarafta şekillenen insan öykülerinin izlerini sürüyor.”
 
Ali Berktay
 

Arıburnu 1915 (Ciltli)
Çanakkale Savaş’ndan Belgesel Öyküler isimli 440 sayfadan oluşan kitap ; Haluk Oral tarafından yazılmış ve EVEREST YAYINLARI yayınevinin 18.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ölüm Güzelliğini Yitirmedi pdf - Yandex indir başlıklı makalemizde Ölüm Güzelliğini Yitirmedi indir, Ölüm Güzelliğini Yitirmedi oku ve Ölüm Güzelliğini Yitirmedi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Arıburnu 1915 (Ciltli) Çanakkale Savaş’ndan Belgesel Öyküler pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.