Anadolu’nun İmarında Yarışmalar : 1930-1990 pdf – Yandex indir

tarafından
3
Anadolu’nun İmarında Yarışmalar : 1930-1990 pdf – Yandex indir

Kuşkusuz, mimari proje yarışmaları, Cumhuriyetin ilanının hemen ardından ülkede modern mimari kimliğin oluşturulması ve modern mimarlık anlayışının yaygınlaştırılması sürecinde önemli roller üstlenmiştir. Anadolu’nun farklı şehirlerinde kamu yapılarına odaklanan mimari proje yarışmaları düzenlenmiştir.
Bu kitap, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerin dışındaki Anadolu coğrafyasında, modern mimarlık örneklerinin belgelendiği bir çalışma olmanın ötesinde, 1930-1990 yılları arasındaki bir dönemin “mimarlık ortamının” anlaşılmasına katkı sağlamayı amaçlamıştır. Literatüre eksik olarak eklemlenmiş veya hiç ele alınmamış yarışmaları belgelemek, yapıların güncel durumlarını ortaya koymak ve sonuç olarak mimarlık yazınına bir kaynak eser kazandırmak hedefiyle tasarlanmış geniş katılımlı bir projedir. Mimari projelerin gerçekleştirildiği 10’ar yıllık periyotlar halinde ait oldukları dönemlerin sosyal, kültürel ve siyasi bağlamları da dikkate alınarak, seçilen yapılar değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir.
 

Anadolu’nun İmarında Yarışmalar : 1930-1990 isimli 480 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve İDEALKENT YAYINLARI yayınevinin 29.08.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Anadolu’nun İmarında Yarışmalar : 1930-1990 pdf – Yandex indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.